Пред вас тече спокоен полет на пилоти от ВВС на САЩ. Летят, както ни обясняват авторите на филма, някъде над руската степ. Самолетът е Б-52, бомбардировач. Лети ниско, за да избегне засичане от ПВО. Носи бомба. Атомна. След малко пилотите ще получат заповед да я пуснат над неидентифициран руски град. Всичко е спокойно, учтиво, команди по устав – „Как си, Джон? О’кей. Ти? И аз съм о’кей. Пусни тогава бомбата!“. Джон натиска копчето, бомбеният люк се отваря и товарът се изсипва. Силата му е достатъчна да унищожи няколкостотин хиляди души на земята. Спокойни, уверени движения, без емоции. Бомбата пада с парашут, за да гръмне когато самолетът е вън от опасната зона. Животът на летците и скъпата техника трябва да се пазят. Перденцата се пускат, та светлината от взрива да не заслепи пилотите. Самолетът леко се разтърсва, значи работата е свършена. Докато се връщат към базата, получават предупреждение, че ще минат през радиоактивен облак от бомба, пусната от друг самолет половин час по-рано. О’кей.

https://www.youtube.com/watch?v=kH_DfE88zQs&t=1861s

Видяхте част от филм, учебен, някъде от 50-те години, неотдавна разсекретен, който показва атомната бомбардировка като разходка за опознаване на природни красоти от въздуха. Спокойно, уверено пилотите си вършат работата, долу стотици хиляди изгарят или се изпаряват, всичко става на пепел, но нашите момчета са о’кей, работа като работа. Като се върнат, ще се преоблекат и ще отидат да пият по една бира.

Та хората се готвят. Термоядрената война се представя като лека разходка на силните и смелите в земите на слабите и лошите. Банализация на смъртта. Руснаците не може да не тренират подобни упражнения. Сега по-интензивно, защото опасността от ядрена война нараства. В противопоставянето си Русия и САЩ показват, че връщането към предишните отношения е немислимо. Двете страни горят демонстративно всички мостове и разширяват пропастта между тях. Не можем да позволим Путин да победи, казва Столтенберг. Това значи трябва да го победим. Което няма как да стане. И конфликтът става все по-напрегнат. САЩ подготвяли прехвърлянето на 1500 самолета в Европа за най-големите след Втората световна война учения на континента. Русия пък обяви, че има нови тайни оръжия, с които била способна да унищожи САЩ. Какво се церемоним с американците, провикна се бившият руски президент Медведев.

Тръпки да те побият. Обстановката се усложнява и от свиването на периметъра на долара. Колкото влиянието му намалява, толкова по-агресивни изглеждат САЩ. Доскоро неоспоримата глобална валута е под огромен натиск, който заплашва да я свали от трона ѝ. Китай и Бразилия – огромни държави със 150 милиардна търговия обявиха миналата седмица, че изоставят долара и преминават към разплащания в юани. Китай вече работи по тази схема с Русия, със Саудитска Арабия, Пакистан и ред други страни от Азия, Африка, вече и Латинска Америка. Русия направи същото. Много страни превръщат доларовите си резерви в злато или други валути. Нерадостни перспективи за световната валута номер 1 и трудни изпитания с неясен край за финансовата мощ на САЩ. С две думи – свидетели сме на политико-икономически-финансово-военен сблъсък, който се задълбочава, разширява обхвата си и изходът от който все още не се вижда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите