Ако Европа е видимо объркана, България е изцяло пребъркана. В смисъл преджобена, обрана, ограбена, опустошена.Измъкнато е всичко възможно от националното богатство, продадено е всичко, което е могло да се продаде, раздадени са всякакви концесии, права, улеснения, от които се печели. Кой го е направил?
Управляващите, разбира се. Не сегашните, всички. Вече 32 години редовни демократични правителства грабиха, до каквото можаха да се докопат и слизаха от сцената с напращели джобове. На тяхно място идваха нови хищници и първата им грижа е беше да оценят какво е останало да се краде.
Май почти нищо не е останало, та новите управници взеха да утоляват жаждата за пари като наблегнаха на заемите. Всеки месец теглят нов. И не си играят на дребно. По 500 милиона на транш. От началото на годината държавата е задлъжняла с милиард и половина. Това значи, че откакто това правителство е на власт, на гърба на всеки работещ българин са се струпали още по 500 лв. задължения. Той не ги е взел, но той ще ги изплаща. И никой непосветен не знае за какво отиват. Крадат ли ги, купуват си благоволението на външните си покровители, прахосват ги поради глупост ли? Не обявяват. И това не е всичко. Сега излезе, че и половината от фискалния резерв е стопен – от 9 милиарда и нещо в края на февруари сега паднал до 4.7 милиарда. Защо, какво е станало, къде са отишли тези огромни пари – даже председателят на бюджетната комисия не знае.
Да, властта е неспособна да се справи с предизвикателствата. Тя не може да върже бюджета, затова бърка във всички възможни касички и тупа брашнения чувал. Но няма да е справедливо само да укоряваме сегашните управници, ако не видим и какво е довело държавата до това състояние. И върнем ли се малко назад, ще видим, че състоянието ни днес е закономерен резултат от неграмотната икономическа, финансова, енергийна и външна политика на бившите управляващи, причинили ни, един след друг, жестоки удари, които никой загрижен за народа си държавник не би допуснал. Да видим някои от тях:
Председателят на Булатом изчислил, че за последните 15 години българската икономика е загубила от нереализацията на Белене 30 милиарда евро. По 2 милиарда на година. Да добавим загубата от затворените реактори на Козлодуй – поне половината. Стават три. При старите цени на тока. Без Южен поток загубихме 448 млн.евро годишно от транзитни такси. Три и половина. Да видим златните концесии. През 2020 г. у нас са добити 300000 унции злато. По 1800 $ = 540 000 000 $. За Дънди всичко, за нас – трохи. Дотук се събират около 4 милиарда евро. Невлезли в българската държава. Да продължим. Около милиард лева се дават годишно за внос на месо и половин милиард – за внос на мляко, масло и сирене. А знаем много добре, че можем да изхраним три Българии. Американските Марици ни струват още около половин милиард лева. Ако не бяхме се затворили за руските туристи, можехме тази година да очакваме поне 400 000, колкото в предковидната 2019 г. По 500-600 евро средно да оставяха, пак се лишаваме от още половин милиард лева.
Сметнахте ли колко са дотук? 10 – 11 милиарда лева. Годишно! Пропуснати, изгубени поради некадърността или продажността на управниците ни през последните 30-ина години. Ако се изредят всичките им икономически безобразия, тук са само най-безогледните, цифрата ще скочи до небесата. Всички гледаха не как да произвеждаме повече, да изнасяме, държавата да печели, чужденците да не ни грабят, не! Те бързаха да продават, да концесионират, да отстъпват, да се отказват. Навсякъде по света чужденците се приспособяват към местните хора и правила, тук ние се приспособяваме към чужденците. Да управляваш е трудно, да разпиляваш – удобно, а носи и комисионни. И когато всичко беше опоскано, за сегашните не остана друго, освен да почнат със заемите и фискалния резерв, за да поддържат държавата на ход.
Какъв е изходът? Разговорът по това изисква много предавания, но ако може да се резюмира, отговорът би бил: нова икономическа философия, основана на развитие на българското производство, на интереса на държавата и на ползите за хората. Новите управляващи видимо нямат такива виждания или намерения. Което би трябвало да предопредели и техния недалечен политически провал.
––––––––––––––-
В „Не се страхувай“, с автор и водещ Васил Василев, на 18 април, 2022 г.:
***Денят на неблагодарността като ежедневие
***Ще се разпадне ли ЕС?
***Битката за Украйна като прелюдия към битката за Тайван
***За необходимостта от нова икономическа философия
***Гост в студиото – експертът по национална сигурност Николай Марков
*** Гледайте ни, това, кето чуете тук, другаде няма да го чуете!