5 дни живот. Само 5 дни. Толкова живот е оставал на Васил Левски към днешния ден, ако се върнем 150 години назад. А ако можем да си позволим една аналогия по Библията, днес започва страстната, т.е. скръбната седмица за българския национален герой. Утре дните ще са четири, после три, два, един и в неделя ще почетем деня на мъченическата му смърт.
150-годишнината от гибелта на великия син на българския народ ще бъде отбелязана в цялата страна. Кулминацията ще в столицата, в неделя, когато вечерта ще са панихидата в Света София и поклонението пред паметника, издигнат на мястото, където е бил обесен. Сутринта от 8 часа млади възрожденци от 159-то училище “ Васил Левски “ в София, облечени в оригинални въстанически униформи и с истински пушки Манлихер в ръцете ще застанат на почетен караул пред паметника.
Малко по-късно, пак на 19-и февруари, в неделя, президентът Радев ще открие в Квадрат 500 уникалната мултимедийна експозиция “Изповедта на Апостола“. Там с най-съвременни технически средства, с холограми и различни визуални ефекти, неизползвани досега в България, е представен разпитът на Левски пред турския съд и върхови моменти от живота му – замонашването, прощаването с майка му, легията в Белград, срещата с Ботев във воденицата, създаването на комитетите и революционната организация, залавянето и изповедта пред поп Тодор. Левски, пресъздаден от актьора Веселин Плачков, се появява в един момент като дух, който се вижда, движи се, говори, но е безплътен, като привидение. Страшно интересно.
Това ще е единственото място в София, където са събрани и ще могат да се купят издавани биографии, романи и всякакви книги за Левски, копия на негови снимки, на тефтерчето му, плакати, репродукции на най-известните картини за Апостола, сувенири, календари и издания на „Общобългарския комитет Васил Левски“ и на Националния музей в Карлово. Всичко това е разположено в едно от помещенията на квадрат 500, в непосредствена близост до паметника, точно срещу него.
Преустройството на залата е по проект на студио Гауди и архитектите Дора и Светлин Маринови – напълно безплатно “за Левски“, както се изразиха те и отказаха да вземат пари. Мултимедийната схема е разработена и осъществена от зам.директорът на Националната галерия Иво Милев. Финансирането е от Министерството на културата, от няколко големи корпоративни дарители и от стотици родолюбиви българи, отзовали се на призива ми да подкрепят инициативата на Общобългарския комитет „Васил Левски“. Някои пращаха по 5, по 10, други по 1000 лв., някои от другия край на света, от Америка, от Нова Зеландия, други от сърцето на София. Онзи ден в комитета дойде един господин, донесе 150 лева от името на четирима възрастни българи и една картичка с трогателни думи.
Искам специално да благодаря още един път на тях, на всеки един и на всички дарители заедно, защото с тяхна помощ бе създадено нещо, струва ми се достойно за обичта на народа към Апостола. Това ще е много интересно, особено за децата и убеден съм, ще изиграе роля за родолюбивото им възпитание. А имената на всички дарители, до един, са вписани завинаги в ето тази златна книга и те, както и децата, учениците и пенсионерите ще могат да посещават безплатно експозицията.
Освен това в сряда, от 11.00, министърът на образованието проф. Сашо Пенов и министърът на културата Найден Тодоров ще наградят деца от клубовете „Млади възрожденци“ – първенци от националния конкурс за есе на тема “Аз съм Левски“. Когато обявих в началото на учебната година конкурса, поисках децата да си представят, че са Левски, но в днешните условия. Какво биха направили, как биха реагирали на това, което наблюдават, какво биха искали да постигнат. Получих стотици много интересни разсъждения на деца от 3 до 12 клас от цяла България и от клубовете „Млади възрожденци“ в българските училища в чужбина.
Те ще бъдат анализирани и обобщени на пресконференция на 16 февруари от акад. Владимир Зарев и от проф. Иво Христов. Със заключенията им и най-хубавото от наградените есета ще ви запозная в предаването ни другия понеделник. На 17 февруари от 11.00 в Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ ще бъде открита изложба с оригинални документи на и за Левски, между които и протоколите от разпита и смъртната присъда на Апостола. В същия ден и в БАН ще бъде открита изложба, посветена на годишнината. Многобройни инициативи има в цялата страна и на първо място в Карлово, родния град на великия българин. Като знам размаха и ентусиазма на организаторите, струва ми се, че надали в България ще остане населено място, в което да не бъде отбелязано отново величавото дело на Апостола и неоценимия му принос за пробуждането на българския народ. Отново водещи ще са общинските комитети „Васил Левски“ в цялата страна.
Убеден, че никой истински българин няма да остане безучастен в тези дни към делото, героизма и подвига на Левски, отправям сега към правителството един призив, надявам се да срещна пълната ви подкрепа – нека се вземе решение летище София да носи името на Васил Левски. Националните летища в много страни по света са наречени на най-достойните синове на своя народ – Шарл де Гол в Париж, Джон Кенеди в Ню Йорк, Ататюрк в Истамбул, Леонардо да Винчи в Рим, Ференц Лист в Будапеща, Венизелос в Атина, Адолфо Суарес в Мадрид, Франц Йозеф Щраус в Мюнхен и т.н.
Защо и летището в София да не се казва Васил Левски? Какъв по-силен израз на признателност към делото на Апостола и мястото му в нашата история, какъв по-добър повод за гордост пред всички, които кацат в столицата ни. През 2017 г., когато отбелязвахме 180 -год. от рождението на Апостола, тогавашният служебен министър-председател проф. Огнян Герджиков ми беше обещал, че ще стори необходимото летище София да бъде наречено Васил Левски. Не му стигна времето. Убеден съм, сега е моментът властта да направи тази стъпка, да изрази почитта, която всеки българин изпитва към великия син на Отечеството. Та има ли друг по-достоен за тази чест. Нека всички призовем правителството да вземе съответното решение и вместо да бъде Враждебна отсега нататък националното ни летище да се нарича Васил Левски.