ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Вие сте „Алтернатива за Германия“, каква Ви е алтернативата за Европа?

РОТФУС: Нашата алтернатива е следната – да няма глобална централизирана европейска държава. Напротив, ние искаме суверенитетът да остане при националните държави, решенията да бъдат вземани на локално ниво. Ние сме против решенията да се спускат от Брюксел, и то с такива детайлни ограничения, че се отнема всякаква възможност на националните държави да решават и да действат в свой интерес. Ние сме за Европа, която си сътрудничи, в която държавите работят една с друга, но не под диктата на централизираната европейска държава.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Тоест, Вие сте анти ултраглобалисти?

РОТФУС: Да, точно така. И нашето най-голямо притеснение е, че все повече власт се концентрира все по-далече от народа, от хората. А демокрацията – това е власт от народа. Но, когато народът не може да достигне до центъра, където се взимат решенията, това е тоталитаризъм.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Френският външен министър онзи ден предупреди, че ако Русия победи в Украйна, това ще има катастрофални икономически последици за Европа. Какви могат да бъдат тези последици?

РОТФУС: Катастрофалните последици за Гемания и за Европа вече са тук. Цените на енергийните ресурси са скочили неимоверно, основната енергйна инфраструктура на Германия е унищожена, а ние, немците, дори нямаме право да питаме – защо? И кой взе грешните решения? Така че последиците вече са тук. Европа, Германия, трява да търсят, да работят за мирни взаимоотношения с Русия. А кое е това, което пречи на тези мирни взаимоотношения, кой не позволява те да се възстановят и не иска Европа да е силна, имайки мирни икономически връзки с Русия?

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: А има ли опасност тези икономически и социални катаклизми, които са предвидими да настъпят, да доведат до разпадането на ЕС?

РОТФУС: Абсолютно. Тези социални и икономически катаклизми могат да доведат до разпада на Европейския съюз. Въпросът, обаче, е по-голям: как всъщност се стигна дотам, че Европа се отказа от собствените си интереси и изцяло „върза“ политиката си и взимането на стратегически решения към Вашингтон? Европа се отказа изцяло от възможността да бъде независим полюс  в международната политика, в геополитиката. Европа зае изцяло враждебна позиция към развиващия се съюз БРИКС, към държавите от БРИКС, зае враждебна позиция към Русия. И, всъщност, сама изолира себе си от света. Европа се лиши от ролята си на незаобиколим световен фактор. Ние живеем с представата, че Европа, привързвайки се към САЩ, може да владее останалата част от света. Но тази невярна представа води само до отслабването на Европа и до нейната световна изолация. И ако Германия не осъзнае водещата си роля за Европа, не осъзнае, че трябва да бъдат спрени изтичането на капитали и срива на индустриалните производства, че трябва да бъде подсилена Европа, а не само да се подтичва след Съединените щати, то със сигурност ще се стигне до тежки катаклизми в Германия и до разпадане на Европейския съюз.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Кой е виновен? Кой в най-голяма степен е виновен за това положение на Европа?

РОТФУС: Това е един съюз от глобалисти, които са в Брюксел и във Вашингтон. Те направиха всичко възможно да употребят Украйна в една прокси война на Запада срщу Русия. С Украйна беше злоупотребено. А цената плащат Европа и Европейския съюз.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Готви ли се Германия за война с Русия?

РОТФУС: Отдавна го подозираме. Нашата партия „Алтернатива за Германия“ отдавна предупреждава за това. Има ясни, разпознаваеми сигнали за такива намерения и опасността Германия за бъде въвлечена във война с Русия е голяма. Отдавна бием тревога и настояваме, че доставките на оръжия за Украйна трябва да спрат и да се търси дипломатическо решение. За съжаление, има силни сигнали, че Германия се готви за война с Русия.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: България е била два пъти съюзник на Германия в последните две световни войни. И двата пъти са завършвали за нас с национална катастрофа. Сега ние вървим по същия път. Страхувам се, обаче, че този път краят може да бъде много по-зловещ. Можете ли да ме оборите?

РОТФУС: Не мога, за съжаление не мога. За съжаление, сътрудничеството на днешното българско правителство с днешното германско правителство няма да доведат до добър резултат за България. „Алтернатива за Германия“ е опозиционна партия в Германия, но това, което се случва с политическите партии в Германия, с начина, по който те биват притискани, отдавна е излязло от полето на демокрацията и на нормалната правова държава. Гласът на нашата партия бива потискан с всички възможни средства. Българското общество трябва да помни какво се е случило на Шипка, българските политици трябва да гледат в миналото на собствената си държава – кой е помогнал на България, кой я е освободил, кой я е спасил. И България трябва да търси собствения си път, независим собствен път, със спомен за миналото си. Същевременно трябва да е ясно, че натискът на Вашингтон и на Брюксел върху Германия не е от вчера и е съвсем реален.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Благодаря Ви за това интервю, това, което казахте ми беше много интересно, защото в съзнанието на хората, когато започне да се говори за война и за връзки с Германия, възникват много неприятни спомени. Вие давате някаква надежда, че този път може да ни се размине.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите