Миналата седмица избухна дипломатически скандал между Гърция и Великобритания. Повод беше настояването на гръцкия премиер Мицотакис Лондон да върне ограбените от англичаните мраморни статуи и фризове от Партенона. „Мраморите са откраднати през 19 век от Акропола и мястото им е в музея на Акропола“, каза Мицотакис.

Безценните произведения на античното изкуство са откъртени преди повече от 200 години от Партенона и замъкнати в Англия от тогавашния английски посланик в Цариград лорд Елгин. Това станало уж с разрешението на властващата над Гърция Османска империя. “Мраморите са взети с измама “, опроверга това обяснение американският професор по право Руденстийн, който 25 години проучва случая. Англичаните са известни като грабители на чужди съкровища и културни ценности, с които после се хвалят, като че са ги създали.

Редица страни се борят да си върнат ограбените музейни експонати. България, вероятно от евроатлантическа боязън, още не смее да помисли за подобна стъпка. Представете си как би треперил Денков, ако трябва да поиска от Лондон Четвероевангелието на цар Иван Александър и Видинското евангелие на цар Иван Срацимир, намиращи се също в Британския музей.

 

Това е фототипното издание на първата книга, изработена от българския монах Симон по поръчка на бащата на цар Иван Шишман. Необикновен по изящество паметник на българската цивилизация от началото на 14 век, свидетелство за изключително високата ни материална и духовна култура преди падането под турско робство. Спасено от поробителите, евангелието, вероятно заедно с Видинското, се появява при молдовските князе, след което двете попадат в манастира „Свети Павел“ в Света гора. В началото на 20 век оттам минава лорд Кързън – бъдещ вицекрал на Индия и външен министър на Великобритания. Рови в библиотеката на манастира, попада на безценните книги и верен на аристократичните нрави ги отмъква със себе си. В Англия лъже, че игуменът му ги бил подарил. ‘’Безсрамна кражба“, възмущава се един от съвременниците на лорда – Робърт Милнър – Галънд.

Погледнете какво изящество, какво великолепие е имало в българското царство преди повече от 700 години, преди турските поробители да унищожат всеки белег на култура и цивилизованост. А Британският музей, не стига, че излага крадени български светини, но с типично английско безочие обявява, че евангелието било написано на “македонски църковно-славянски език “.

Остава да се надяваме, че един ден и България ще има управление, което ще защитава националните интереси и няма да страхува да поведе битка за връщането на ограбените български съкровища.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите