Войната в Украйна, виждаме, се развихря. Станахме свидетели на първия пряк сблъсък между най-нови руски и американски оръжия и технологии – ракетата Кинжал срещу батареята Пейтриът или Патриот, да не си кривим много езика. Въпросът беше кой кого ще улучи първи. От това, което знаем досега, Кинжалът е унищожил Патриота. Или 1 : 0 за руснаците. Батареята Патриот има 8 установки с по 4 ракети. Смята се, че това е най-усъвършенстваната противовъздушна система в НАТО. Тръгне ли, почти сигурно достига целта. Кинжалът пък е сред най-новите руски хиперзвукови ракети. Достига скорост над 12 000 км/ч и поради това се смята за недостижима от противовъздушната и противоракетната отбрана.

Факт е, че е имало една или повече Кинжали, които руснаците са изстреляли миналия вторник към украинската столица. Киев твърди, че е свалил 6 от тях, но не показа никакви фрагменти, осколки или части, каквато е практиката. Може и да лъже. Москва казва, че Кинжалът е разрушил батареята заедно с радарната станция. Или щети за няколкостотин милиона, може би милиард долара. Само изстреляните 32 ракети стрували към 150 милиона.

Реакцията на Пентагона – че батареята е пострадала потвърждава в някаква степен руската теза. Дали е въпрос на технологично предимство е много важно, защото ако Кинжалът може да унищожи Патриота, пазарът на американските системи ще пострада – кой ще ги купи, като знае, че вече са уязвими. Но може и да не е технологично превъзходство. Може да е просто военна хитрост. Руснаците са изстреляли известен брой безпилотни летателни апарати, радарът на Патриота ги е уловил и е изстрелял по целите всичките 32 ракети на 8-те установки. Когато батареята е останала без защита, Кинжалът е прихванал сигнала на радарната станция на Патриота и се е насочил към нея.

Неприятно е, че веднъж започнало, премерването на ефективността на военните технологии може да отиде опасно далеч. Ето, украинците искат Ф-16. Да, самолетите са стара разработка, но в тях важна е електрониката. Тя прави новите модели Ф-16 много боеспособни. Електрониката обаче е супер секретна.

Ако американците дадат на Киев самолети с най-нови електронни системи, те могат да попаднат в ръцете на руснаците и те ще разберат как да ги неутрализират. Ако им дадат Ф-16 със старо оборудване, то ще стане лесна плячка за руските ракети. Затова във Вашингтон се колебаят.

А ние трябва да стоим колкото се може по-далеч от това премерване на военните възможности. Когато атовете се ритат, магаретата теглят, казва народът. Понеже не сме в първата категория, трябва да опитаме да се измъкнем от втората.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите