Красимир Каракачанов,

историк, политик, бивш вицепремиер и министър на отбраната,

 пред „Не се страхувай“ на 25 септември 2023 г.,

с коментар за:

– тъмната страна на сделките с оръжия на кабинета Денков

– истината за Страйкър Драгун и милионите, които ще платим на САЩ за тези бойни машини

 – двете най-опасни кризи за суверенитета и силата на една нация – оръжейната и продоволствената

– България, застрашена от съдбата на Украйна?! – ще остане само името, но не и собствеността…

––––––––

 

Васил Василев: Да започнем със „Страйкъри“- те. Вие имахте съображения, че тази сделка не е особено изгодна за страната ни и, че оборудването на съоръженията за нашата армия би могло да бъде осъществено с други подобни машини. Какви бяха съображенията?

Красимир Каракачанов: Категоричен съм, че тази сделка, която се приготвя на тъмно, е неизгодна за България, от една страна финансово, от друга страна – тези машини „Страйкър-Драгун“ не са добрият вариант за българската армия. Защо казвам, че е сделка „на тъмно“? Обяснявах вече няколко пъти – процедурата за закупуване на бойна техника е следната:

Проектното управление на Министерството на отбраната заедно със Сухопътни войски изготвят Проект какво трябва да представлява машината, какви качества трябва да има, каква бронировка трябва да има, колко мощен трябва да е двигателят и т.н. Проектът се представя на правителството и след одобрение влиза в парламента. Обсъжда се в Комисията по отбраната, след това се обсъжда в пленарната зала от всички депутати и се гласува.

Срещу способностите на дадена машина стоят едни пари. Това, което е гласувал Парламентът през 2018-та г. /за закупуване на бойни машини за армията, бел.ред./ е един милиард  двеста и двайсет милиона лева. Подчертавам – лева. За машина, която трябва да има бронировка и защита ниво 4 по натовския стандарт, трябва да има противотанкови ракети, които стрелят на 4 километра, трябва да има мощен двигател и трябва да е оборудвана с картечница и т.н.

Това, което ни се предлага сега е обърната процедура –  министърът взе да води някакви преговори с оправданието, че проектното управление в Министерството на отбраната било съгласно. Значи няма как, една работна група в Министерството на отбраната да отмени вече гласувано решение на Парламента, няма как! Ние сме парламентарна република все още, поне на книга. Да отмени парламентарно решение, закупувайки остарели машини и сваляйки изискванията и критериите на сухопътни войски. „Страйкър-Драгун“ е модел от 90-те години.

Васил Василев: Трийсет и няколко години старичък…

Красимир Каракачанов: Защо казвам, че не отговаря – старичък, разбира се, а и няколко пъти модернизиран. Но на основата на 90-те години на миналия век. Първо, двигателят му е 350 конски сили.

Васил Василев: Колкото едно „Ферари“!

Красимир Каракачанов: е, не знам колко е „Ферари“ – не съм карал „Ферари“ – трябва да питаме Кирчо и Кокорчо, те са по тези коли. Второ –бронировката му е клас 3, а не клас 4, няма противоминна защита. Давам пример защо такава защита е необходима  – американците предоставиха на Украйна 100 от тези машини „Страйкър-Драгун“ и, влизайки в минните полета на фронта, те хвърчаха във въздуха и ги изтеглиха от фронта. Те са непригодни за съвременната война. Сумата, обаче, за тях е два милиарда 730 милиона лева. Или един милиард и половина долара.

По проекта, който аз придвижвах, машината трябваше да се сглобява в България. В българския завод на Министерството на отбраната ТЕРЕМ- Търговище, който има способности да ремонтира подобна техника. Трябваше да се сглобява тука, трябваше да има активно участие на българския военно-промишлен комплекс. Тогава, говоря за преди две години, поне 6 фирми можеха да се включат. Освен сглобяването, асемблирането на машината, в завода на Военното министерство ТЕРЕМ Търговище, можехме да поемем оптиката, ми ние имаме прекрасни фирми – Оптикс, Електрон, ние произвеждаме картечници, произвеждаме стрелково оръжие.

„Драгун“-ът стреля – ракетите му са на два километра и половина – и то при пряка видимост. Тоест, тази машина не отговаря на съвременните изисквания, първо. Второ – два пъти и половина по-скъпа е, и трето – всичкото това ще го получим наготово. Заводът на фирмата „Дженерал Дайнамикс“ е в Канада. Тоест, в Канада ще се прави всичко, ние тук ще ги получаваме. Те казват – ми ние водим преговори да ги сглобяваме тук. Аз знам какво са замислили – просто шасито и куполът ще дойдат отделно и ще си ги сглобим – три часа работа. Нищо технологично, нищо високотехнологично, нищо, което български специалисти да направят, и то за смешни пари. Да научат ново. Мунициите, боеприпасът на тая машина, снарядът – 30-милиметровият снаряд, ще бъдат американски модел, тъй като е специфично зареждането на „Страйкър-Драгун“. Снарядите се подават от една система, която е специфична само за тази машина, тя е американска в практиката. Включително картечниците ще са американски, ще са с техни патрони, които не отговарят на калибрите на нашето производство. Тоест, в момента, в който купиш нещо два пъти и половина по-скъпо, след това си и тотално зависим. Ремонт, модернизация, дори елементарни работи – ще трябва това нещо да го водиш някъде, да го изкарваш някъде в чужбина да го ремонтираш. Всеки един снаряд, всеки един патрон трябва да го купуваш от чужбина. Така се губи основният замисъл – парите за превъоръжаване на българската армия да отидат в българската икономика,  български предприятия да правят машините и всичко друго – и въоръжението, и боеприпасите. Вместо това, парите ще работят за канадската и за американската икономика. Сега „богатият“ български народ ще финансира, ще инвестира в американската и в канадската икономики.

Това е едно, второ – моделът е стар, трето – както казах, два пъти и половина е по-скъп.

Аз ще дам само един пример: тази фирма „Дженерал Дайнамикс“ има свой клон в Европа и с него участва през 2020-2021-ва г. в конкурса на българското Министерство на отбраната за покупка на бойни машини. Представиха супермодерна машина, по всички изисквания, които сме поставили, с условието да инвестират и в българското предприятие, за да може тука да се сглобява машината, тука да се прави основен ремонт и поддръжка за целия жизнен цикъл 30 години напред. Всичко това, пак казвам, за супер модерна машина на същата тая фирма, хората в нея тогава ни поискаха милиард и седемстотин милиона лева. Сега ще дадем за по-стар модел един милиард и повече отгоре. Аз не мога да разбера де е Киро на кирия?

Васил Василев: Добре, това прилича на национално предателство.

Красимир Каракачанов: Това прилича на национално слагачество. Защото предаваш българската икономика, и то в криза. Вместо да наливаш парите на българския данъкоплатец в българската икономика, да създаваш високотехнологични кадри – инженери, конструктори и т.н., които да се занимават с това нещо, и потенциално да имаш възможност, произвеждайки си сам тази машина, да експортираш, да продаваш навън, в чужбина, а, както виждаме, техника се търси по целия свят, ти ставаш тотално зависим.

Васил Василев: Защо, защо е това безумие?

Красимир Каракачанов: Аз Ви го казах още преди изборите, ако помните. Че правителство ще има и това ще е правителството „Магнитски“. ПосолствоТО, както чухме от записа /запис на работна среща на Продължаваме Промяната, огласен от депутата Радостин Василев в края на м.май 2023 г.– бел.ред./, решава всичко. Естествено, американците не са виновни, аз не ги обвинявам тях, те имат една много хубава приказка: „Нищо лично, всичко е бизнес“. Когато могат да спечелят един милиард лева от „богата“ България, защо да не го направят? Като ти си готов и сам си отишъл и си се предложил? Ти сам си се предложил! Защо да не го направят?

Ако е възможно поне една българска фирма да изкара от нещо печалба – защо българското правителство да е против да спечели фирмата? Същата е логиката. Американците не го правят, за да ни прецакат. Те просто виждат, че в България има едни наколенкаджии, които са готови да им се сложат на тепсията и да платят двойно.

Васил Василев: Но те са сложили тия наколенкаджии…

Красимир Каракачанов: Те ги сложиха, така е. Но, още по-интересен факт има – този модел „Страйкър-Драгун“ преди година-две е спрян от производство. С него беше въоръжена морската пехота на САЩ. Той е  предназначен да може да бъде транспортиран със самолети, затова е по-тесен. А, представете си една по-тясна машина на бойното поле, тя не е много стабилна, но за сметка на това е по-висока. Като цяло, бойна машина хем по-нестабилна, хем по-лесна мишена, защото е по-висока. И тъй като в САЩ превъоръжават морската си пехота със „Страйкър А1“, модерен модел, тези – „Страйкър- Драгун“ – са им излишни. 100 бройки дадоха на Украйна, във военния резерв имат, най-вероятно, още няколкостотин бройки, може и няколко хиляди да са, не знам, ще извадят 183 бройки, които са заявили нашите умници, ще ги лъснат, може да подменят някоя и друга част, и ще ни ги продадат на двойна цена. Когато си глупав, си глупав!

Васил Василев: Когато си продажник, си продажник!

Красимир Каракачанов: Е, аз това имах предвид – когато си боклук, си боклук!

Васил Василев: Аз четох, че английските танкове „Чалънджър – 2“ струват четири милиона и 200 хиляди паунда… А тези са два пъти по-скъпи! Може ли един танк да е два пъти по-евтин от една такава бойна машина? Като се има предвид, че танкът поради редица негови качества, има много по-сложно оборудване?

Красимир Каракачанов: Ами, представете си, че един гражданин отива в един магазин, избира си най-скъпия магазин и купува нещо, което не му трябва точно, но го купува на двойна цена. Може! Когато си глупав, си глупав! Когато си предател, си предател!

За да има сигурност на доставките, за да си гарантиран, когато имаш една бойна техника е важно да можеш да я обслужваш в България – да я ремонтираш, да я снабдяваш с боеприпаси. Почти всички европейски държави се опитват да създават собствено производство – Германия произвежда, Франция произвежда, Великобритания произвежда, Израел произвежда, Унгария модернизира старите си руски модели, но Полша също произвежда собствени бронирани машини.

А ние се набутваме в една схема, от която няма излизане! Така че, това е големият проблем. Може, като си глупав! Вие не виждате ли, че нашите управляващи сами се набутват – те сами искат сделката да бъде „правителство-правителство“. И какво се случва? България сключва договор с американското правителство. Американското правителство възлага на американска фирма да ги изработи. Ама щяло да бъде по-сигурно, те гарантирали! Колкото гарантираха със самолетите – бавят ли се? Бавят се. Една година вече закъснение, с доставката ще станат 2 години и половина закъснение.

В конкретния случай американското правителство слага комисионна – то извършва посредническа дейност – между държавата България и частната фирма, която произвежда машините. Слага си комисионна, в случая някъде около над един милиард лева, което прави към 700 милиона долара. Добре е, нали? „Ми – казват си американците – тези машини, които сме ги дали на Украйна, стоте, с парите на българчетата ще си платим разходите.“  Тоест, подаръкът от САЩ за Украйна ще го плати България!

Васил Василев: Това е целият замисъл!

Красимир Каракачанов: Пак казвам – тука, който каже нещо по тази тема веднага го титуловат путинист, русофил… То, вярно е, че Путин е виновен за всичко – и за наводнението в Царево, за глобалното затопляне, най-вероятно и за това, че ни управляват и такива ахмаци…сега е модерно Путин да е виновен за всичко.

Но, хайде да помислим къде е нашата глава като българи? Къде ни е главата, къде мислим? Ние сме в икономическа криза и всяко нещо вече е заем. Дори тези увеличения на пенсии и заплати, които ги обещават, са със заеми. Влизаме в гръцкия спирален модел на тотална инфлация и на заробване. Гърция беше стигнала до 300 милиарда евро задължения! България, поне допреди две-три години, се славеше с това, че има добър кредитен рейтинг, защото има малко заеми и може да ги обслужва. Ние ще се набълбукаме с едни заеми, които ще плащаме ние и нашите деца, внуци и правнуци.

Васил Василев: Със земята си, няма с какво друго!

Красимир Каракачанов: Ами, да, в конкретния случай ще бъде с нещо, което можеш да дадеш – земята си. Както стана  с Украйна. Аз съм го изчислил – тази сделка за машините „Страйкър-Драгун“ за милиард и половина долара ще бъде със заем, ние нямаме кеш пара да платим, ние трябва да теглим заем и управляващите ще го изтеглят. Познайте от какви банки? То е ясно.

Ами, ако разпределим заема на два милиона семейства – това прави по 1365 лв. Всяко българско семейство поема задължение от 1365 лв., защото едни негодници искат да се харесат на посолствоТО /посолството на САЩ в България – бел.ред./. Това е! Това тяхно подмазвачество, слагачество, ни струва толкова – на всяко едно българско семейство 1365 лева дълг! И понеже говорехте за земята – тук нашите медии мълчат, мълчат и по бронираната машина, големите медии мълчат. А ако помните, когато аз /като министър на отбраната/ започнах проектната модернизация, тогава обявих – всички проектни модернизации ще се правят в България! И корабите в момента се строят в България. Гледам го Тагарев /настоящият министър на отбраната/, отива, реже лентичка, първият корпус на вода – да, ама се строи в България. Да, германска фирма е дала технологиите, но се строи в българска корабостроителница.

А машините на специалните сили – по мое време се направиха 98 машини на специалните сили в българското предприятие в Самоков. В Самоков! Бронирани машини за специалните сили! И знаете ли каква беше разликата в цената на българското производство и на това, което мои предшественици са купували в чужбина?

Васил Василев: Кажете…

Красимир Каракачанов: Ами, една машина ни излизаше 520 – 530  хиляди лева.

Васил Василев: Тоест, без пари!

Красимир Каракачанов: Да, една машина. За 50 милиона направихме в България 98 машини.

Васил Василев: 500 хиляди лева на машина?

Красимир Каракачанов: 530 хиляди лева.

Васил Василев: Ами, толкова струва една G-класа.

Красимир Каракачанов: Знаете ли за колко ги купуваха преди мен? Един милион долара. Което какво прави едно към три! Три пъти по-скъпо. Естествено, по веригата има едни комисионни, има едни интереси, но защо трябва да ощетяваш българския гражданин по темата за неговата сигурност?

Има още един момент – тогава, на конкурса се появи една българска фирма, един български конструктор, инженер, който беше разработил прототип на машина, българска машина, бронирана машина. Само че докато аз бях министър, до май месец 2021-ва година, той не можа да го завърши и да го вкара в полигоните за изпитания. Сега тази машина е готова. Тя е минала изпитания в Обединените арабски емирства, в Турция и чака  да бъде поканена да бъде изпитана на българските полигони, да я видят нашите сухопътни войски. Човекът е направил завод в Бургас – значи, ти имаш избор – ако искаш, го правиш в държавното  предприятие „ТЕРЕМ“ Търговище, ако искаш, го правиш в частното българско предприятие в Бургас. Парите остават при нас.

Васил Василев: Вижте, ясно е, че сделката е покрита с толкова много плесен, че няма как да се разчисти.

Красимир Каракачанов: Ако помните, за всеки един разход, който се правеше по мое време, медиите от сутрин до вечер – говоря за така наречените национални медии – от сутрин до вечер ми задаваха въпроси. Аз сега от 10 дена говоря по този въпрос /за „Страйкър-Драгун“/, да сте чули bTV или Нова телевизия да са задали въпрос на министъра – защо така, май, един Ваш предшественик говори други работи?

Васил Василев: О, въобще медиите …

Красимир Каракачанов: Мълчание!

Васил Василев: Медиите, са съвсем друга тема, която…

Красимир Каракачанов: Ама там работят български журналисти и те ще плащат същата цена

Васил Василев: Те са на чужда служба!

Красимир Каракачанов: Окей! Само че, от паричките, които им дават отвън, ще трябва  да покриват глупостите на сегашния министър на отбраната.

Васил Василев: Искам да Ви питам и за още един вид сигурност – там, където ние също сме закъсали страшно – продоволствената сигурност на България. Вие бяхте вицепремиер по сигурността, отговаряхте за сигурността, а продоволствието е важен елемент от нашата сигурност. Къде сме сега, в какво състояние сме? Имате ли представа?

Красимир Каракачанов: По отношение на продоволствената сигурност, ние отдавна сме в проблемна ситуация. Още ковид-кризата показа, че, когато, помните, държавите си затвориха границите и не можеха да пътуват и камионите със стоки, се оказа, че изведнъж цените на плодове, зеленчуци, на много хранителни продукти подскочиха нагоре. Защо? България не произвежда основни хранителни продукти.

Сега протестираха земеделците, но една част от тези, които протестираха, отидоха, обещаха им нещо, и те се прибраха. Това са така наречените зърнопроизводители.

Българското земеделие от десетилетия се развива в латиноамериканския латифундистки вариант, при който една малка група хора притежава цялата земя. Все още това са български фирми. Има фирми, които обработват 2 милиона, един милион декара, 300, 500 хиляди декара. Ами той, турският султан не е имал толкова земя в България, въпреки петстотин годишното робство, колкото имат някои от тези частни фирми. И те какво произвеждат? Те произвеждат царевица, пшеница, слънчоглед.

Васил Василев: Главно фуражни култури.

Красимир Каракачанов: Така е. И пшеница, и царевица, олио, брашно… Но те произвеждат 4 – 5 пъти повече, отколкото е необходимо за вътрешния пазар. Те го правят заради експорта. Тези хранителни продукти се търсят – царевица, пшеница, брашно, олио – се търсят в чужбина. Тук обаче, това доведе до това срастване в едни големи латифундии. Около 300 човека, съм изчислил, притежават земята на България. Малкият дребен собственик, който традиционно, както дядо му, прадядо му, баща муэ са се изхранвали от 50-100-150 декара земя, той умира. Защо умира? Защото, когато ти имаш 1 милион декара земя, ти получаваш евросубсидия минимум 34 лева на декар.  Тоест, ти получаваш евросубсидия 34 милиона, другите, които гледат 100 – 200 хиляди декара, съответно 3 – 6 милиона,  ей така, подарък. С добива, който правиш, ти плащаш арендата на собственика, и ти си на чиста печалба – тука не плащаш нито данъци, нито нищо.

Държавата не те стимулира да произвеждаш зеленчуци, плодове, и затова, както казахте, ядем полски ябълки, египетски картофи, марокански боб и не знам си какво друго. Неща, които традиционно са се произвеждали в България, земята е подходяща за подобни неща, и ние сме изхранвали преди 1944-та г. цяла Централна Европа, включително Германия, а след 44-та година 120-130 милионния Съветски съюз.

Сега това го няма. И затова ще има продоволствена криза. Защото, този, който гледа 50 декара земя, пшеница или царевица, той получава 34 лева на декар субсидия. А този, който има 1 милион декара, и той 34 лева. Да де, но единият ще вземе 30 000 лева субсидия, а другият ще вземе 34 милиона.

Никой не стимулира овощарството, животновъдството.

Знаете ли, че в България се плаща субсидия за 1 милион овце, като сама по себе си цифрата е срамна, защото към 1990-та г. в България имаше 8 милиона овце, а преди 1944-та година са били 14 милиона овце. А сега 1 милион! Ама знаете ли, че тази цифра не е реална? Реално, овцете са към 600 хиляди. Остатъкът го прибират разни тарикати, уж нещо правят. Ти като не стимулираш овцевъдство, козевъдство, говедовъдство нямаш суровината, от която да произвеждаш хранителните продукти – тя е внос. И тогава си принуден да купуваш по-евтини, животни, хранени с ГМО-продукти, или да купуваш неща, които са от резервите на други държави, замразени, купуваш едно замразено месо, в най-добрия случай 10 години стояло дълбоко замразено, и тук от него правиш салами, кренвирши, правиш други работи.

Ето, това е проблемът с националната сигурност. Тогава, когато станаха тези неща с ковид-пандемията, аз се поинтересувах, намерих един много грамотен специалист в земеделието, кадър стар, който знае как се прави земеделие, Краси Кумчев се казва, може да го поканите, той ще Ви разкаже…

Васил Василев: А, той ми е бил гост…

Красимир Каракачанов: Така… Заведох го при премиера Борисов и човекът му обясни какво трябва да се прави. Само че…

Васил Василев: Не го направи…

Красимир Каракачанов: Една част от мерките, които човекът предложи, с мой натиск станаха. Примерно, да не тормозят фермерите за приходящите работници. Тъй като на място няма необходимите работници, фермерите ги превозват от една община в друга. Да де, но това било нерегламентиран транспорт! Ама това не е транспорт за екскурзии, това е транспорт, с който возиш работници. Облагаха ги, глобяваха ги, тормозеха ги…. Това го решихме. Решихме още едно-две дребни неща. Но няма ли генерален подход на държавата – какво правиш ти със земеделието – ти си обречен. Както става в Украйна. Сега земята са ти я изкупили предимно български икономически субекти, но един ден, в някаква ситуация те могат да бъдат купени така, тотал, от чужди икономически субекти. Това, което Орбан каза преди няма и една седмица –  нарече напъна за украинското зърно „най-голямата измама“. И се обоснова. Цитирам Орбан: „това зърно не е украинско, то е…

Васил Василев: Е американско!

Красимир Каракачанов: Да! Това зърно не отива в Африка да храни бедните, това зърно е от територии в Украйна, които са закупени от американски фирми, и е тяхна собственост. Всъщност, те искат да реализират своя износ, те не отиват в Африка, да го продават на бедните, те го продават в Европа. Така че, Орбан казва – това е най-голямата измама. Аз съм склонен да му вярвам, защото, по принцип, Орбан е един политик, когото никой не може да нарече русофил, комунист и т. н. Орбан е човек с десни убеждения, но човек, защитаващ националните интереси на Унгария. И  той каза: „Искате да се включа в санкциите срещу Русия? Това ще ми струва 17 милиарда евро загуби на година. Покривате ми ги от Брюксел и участвам в санкциите“. „Ама, не може, трябва да сме солидарни!“ – казват от ЕС. „Благодаря, мен ме е избрал унгарският народ, да защитавам неговите интереси, а не интересите на другите държави“.

Васил Василев: Навлизаме в един сектор, който ме кара да Ви питам – имате ли опасения за съществуването на България?

Красимир Каракачанов: Имам, разбира се, защото историята показа, че когато аз говорех още през 2015/2016-та г., още не бях министър, че трябва да се възстанови наборната служба, че българските младежи трябва да са подготвени да защитават страната си, това го пише и в Конституцията: въпрос на дълг е на всеки български гражданин да защитава държавата си! Да възстановим наборната служба, освен че тези млади момчета и момичета ще се научат малко на ред, на дисциплина, ще ще възмъжеят, те и ще се научат как да защитават себе си, родителите си и държавата си. Тогава ми се смееха – а, това не ни трябва, за какво ни е това? Когато станах министър извадих пак този проект. За наборната военна служба, и казах: ще ни струва 100 милиона лв. да възстановим 15 поделения, бивши, които функционират, но са поизоставени. Да ги възстановим, и в тези 15-ина поделения наборните войници да отиват да се обучават. Отделно имаме бази във военните училища. 100 милиона! Те тогава ми казаха – „Ти луд ли си?“

Васил Василев: Колкото пет – шест „Страйкър“-а!

Красимир Каракачанов: „Как ще дадем 100 милиона!“ Сега нали чувате какво казва сегашният министър? Казва: „Ще дадем 100 милиона, като начало 100 милиона, за да направим военна база, на която ще дойдат американци, холандци, испанци – от седем държави – да ни защитават.“ Е, не се ли сещате какво е казал българският народ – „Който не храни своя армия, храни чужда армия!“ Ако ние бяхме го направили тогава, ако нашите политици, между другото, и леви, и десни бяха против – да не би някоя майка да се разсърди, да загубят изборни гласове!

Васил Василев: Толкова ли са елементарни, толкова ли са жалки!

Красимир Каракачанов: Факт! Не го приеха! Тогава пробутах другия закон – Закона за доброволната военна служба. Както виждате, има наплив – младите хора искат да отидат. Направиха два набора, защото бяха подготвени още по мое време. И спряха! Добре! Ти не искаш да обучаваш българите да защитават страната си и ще дадеш сега минимум 100 милиона, минимум, ясно е, че има и някакви пари от НАТО, минимум 100 милиона, за да те защитават чужди войници! И когато нямаш армия, когато нямаш икономика, когато се намираш в тотална демографска катастрофа, когато нормалните работещи изчезват от България, когато обществото се циганизира, защото циганите  се размножават много по-, имат по-висока раждаемост от българите, Вие смятате ли, че всичко е наред? Аз смятам, че имаме големи проблеми. Отделно, с цялата тази джендър -политика…

Васил Василев: Съществуването на държавата, тя е в смъртна опасност, ми се струва!

Красимир Каракачанов: Цялото това промиване на мозъците в тази ултра-либерално-джендър-идеология води и до разпад на идентичността! На националната идентичност, на чувството на съпричастност към род, държава, нация! Всичко това е заплаха за националната сигурност. А иначе държавата България може да съществува, само че, както виждаме, всеки ден в България влизат хиляди нелегални емигранти от Афганистан, от цяла Африка. Ние след 10-ина години ще се превърнем в това, в което се е превърнала Западна Европа – всичко друго, но не и Европа – не и европейци, тук няма да живеят европейци

Васил Василев: Не казвайте това!

Красимир Каракачанов: А това, че държавата ще продължи да се казва България – Вие споменахте френските полуколонии, ми тя и Нигер се казваше Нигер, но се управляваше от френските компании и се източваше – та в държавата ни няма да живеят българи, ще живеят емигранти, нашите деца и внуци ще живеят някъде по чужбина, ще правят едни вечеринки и едни читалища. И така едно-две поколения, докато се загубят, а тук ще живеят едни други хора!

Васил Василев: И, драги зрители, ще станем територия България, не държава България!

Красимир Каракачанов: Ще станем, ако продължаваме да спим! Ако продължаваме да се страхуваме какво ще каже този, какво ще каже онзи.

Васил Василев: Как да се събудим?

Красимир Каракачанов: Ами то това винаги в българската история е ставало от единици хора. Имало е в българското Възраждане хора, които са мислили като Паисий, Паисий е този, който е написал „История славянобългарская“ и е тръгнал да обикаля с нея.След него тръгват много други свещеници, по-будни хора, и както виждаме само след няколко десетилетия нещата се случват. Сега, трябва ли пак да чакаме да изпаднем в някакво чуждо робство, и да чакаме един нов Паисий? В България има достатъчно млади хора, грамотни хора, които не се влияят от тази джендър-идеология. Хора грамотни, хора, които виждат процесите, четат книги, не цъкат само в интернет да гледат клюките, които се разменят. Има такива хора. Има и от по-възрастното поколение, опитни хора. Има грамотни хора! Въпросът е тези хора да си повярват! Но и да се организират.

Васил Василев: Тези хора не са там, където трябват, за да променят държавата.

Красимир Каракачанов: Едните са леви, другите са десни. Крайно време е да разберем, че тук не става въпрос за ляво, дясно, тук става въпрос дали ще ни има като нация, дали след 1400 години тук, на Балканите ще изчезнем или ще успеем да оцелеем? Нашите деца къде ще живеят? Ще живеят ли в една своя държава или ще живеят в една държава, в която ще бъдат малцинство?

Васил Василев: Това е голямата опасност, която ни виси като дамоклев меч над главата! В този разговор нямаше много оптимизъм, но пак казвам, че ние, ако не знаем положението, в което сме, ако не си дадем сметка къде се намираме, как мислите, че ще оправим това, което не ни харесва сега, и срещу което ръмжим под юргана?

Красимир Каракачанов: Време е да излезем отгоре!

Васил Василев: Ще добавя още малко към заглавието на предаването „Не се страхувайте!“ и „Не се предавайте!“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите