12 януари 2026, „Не се страхувай“

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Така, знаем – едно зло никога не идва само. Не ни стига това, което става във Венецуела, Мексико, Куба, Иран, Украйна и т. н. Годината, казахме, не започна много добре, но има още една така неприятна новина, която нашите медии премълчаха! Това е, че Европейският съюз подписа с южноамериканските държави от Меркосур едно споразумение, което ще има изключително негативно влияние върху нас, върху живота на европейците и върху здравето им, защото става дума за храната.

Та, поканих в студиото един безспорен експерт в земеделието, бизнесмен – Красимир Кумчев, автор на прочутия „План Кумчев“, който ако бяха го приложили навремето нашите управници, щеше да доведе до съвсем друго развитие на българското земеделие, на българското селско стопанство въобще. Г-н Кумчев, аз знам за Меркосур, но ви моля Вие да обясните защо толкова лошо ще ни се отрази подписването на това споразумение И също – обясни ли ни някой защо България го подписа, когато то очевидно означава твърде неприятни новини за нас, за нашето земеделие и животновъдство?

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Нека да кажем така: има едно популярно разбиране, че който контролира храната, контролира света. Тоест, храната е в основата на човешкото съществуване. Това е вън от всякакво съмнение. Това, което се подписа преди три дни, според мен е самоубийство за Европа. И ще се опитам да се аргументирам защо. Основните стоки, които ще получава Европа от четирите южноамерикански държави – Бразилия, Уругвай, Парагвай и Аржентина – това са храните. Бил съм в три от тези четирите държави, знам за какво става дума. Това, което Европа обратно ще изнася е: на първо място автомобилостроенето, това, което автомобилната индустрия на Европа произвежда.

И сега тука да разграничим нещата по следния начин: основните храни, които ще се внасят оттам, са соя, царевица, говеждо месо и птиче месо. Нашият бранш в Европа ще бъде притиснат жестоко. Неслучайно Франция се надигна, и не само Франция. Държавите, които държат на собственото си производство, гласуваха против. Тези, които, като нас, не ни броят за живи, гласуваха „за“, както винаги, като марионетки.

Германия, според мен, е най-облагодетелствана от тази спогодба – ще се изнасят автомобилите й. На второ място, групата стоки, които ще се изнасят, е химическа промишленост и в частност пестициди. И сега вижте стресът, който ще предизвика това на европейския пазар, в какво се състои: Европа забранява на нас, като земеделски производители – толкова много ограничения имаме – забранява използването на определени групи пестициди. В същото време тези пестициди – произвежда ги фирмата „Байер“, а и други европейски фирми – ще се изнасят за Южна Америка. Там ще третират техните посеви с тях и ще ни връщат продукцията!

Това е толкова алогично, че здравият разум не може да го приеме. Значи, ти забраняваш на твоите фермери да употребяват в производството си тези химически вещества, но те са приоритет в износа за Южна Америка. Там местните фермери ги използват и връщат в континента Европа говеждо месо, птици, соя, царевица, която да се консумира тук от европейците.

Мисля си, че това може би се дължи на две неща, хипотетично: или огромна корупция на най-високото ниво на управление на Европа, или някакви последици от прекаран COVID-19. Това го казвам, разбира се, шеговито, нали – че нещо има увредено в тия хора.

Не може, пак казвам (аз го обясних с думи прости) – ти да забраняваш на твоите хора нещо, да го изнасяш, някой друг да ти прави храна и приоритетно тази храна да я предлагаш на европейски граждани.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Тоест, Европа ще внася от Латинска Америка месо – долнокачествено, пълно с канцерогенни вещества, пълно с ГМО, пълно с всякакви ваксини – което ще се раздава тука и което ще унищожи европейските фермери.

КРАСИМИР КУМЧЕВ: То не се контролира на практика! Преди три години, когато възникнаха първите протести в Европа (Европа беше блокирана, тракторите бяха на улицата), тогава си позволих и написах на Facebook страницата си, че Европа е изправена пред два избора: единият е лош, другият е по-лош. Лошият вариант е – за съжаление той се потвърждава и с тази спогодба – Европа да запази изискванията си към собствените си фермери по отношение чистотата на храната, която те произвеждат. Ако това остане така, тези протести ще се запазят. По-лошият вариант обаче е, че ако Европа приложи същите изисквания [към вноса], каквито прилага към нас, тогава Европа остава гладна.

Единственият изход, разумен, ако е останало малко разум в хората, които управляват Европа, е да направим така, че да възродим производството на нашия континент. За България пък това важи в пълна сила, защото живеем на най-златната земя, на най-златното място на тоя свят. Уникални условия за развитие на селско стопанство. Да се опитаме да направим икономически модел, който да бъде световен модел за привлекателност. Даже ще изброя петте неща: когато имаш най-златната земя, имаш море (летен туризъм), имаш планини (зимен туризъм), имаш минерални води (балнео туризъм), имаш история (исторически туризъм) – ако това всичко го обединиш в един икономически модел, ние ще станем „Швейцария на Балканите“.

Имал съм случай, когато със заместник-директор на един голям хотел в Пловдив разговаряхме. Тя казва: „На мен ми е обидно хора, които дават 200 евро за една стая, сутринта да слязат в ресторанта и да консумират пластмасов домат“. Тоест, пак казвам – дано се намери и българско правителство, пък и европейски лидери, които да разберат, че начинът, по който се провежда политиката в земеделието е пагубен… Вие споменахте за моя план – той е приложим и на ниво Европа. Просто универсален план. Спират се кражбите.

ВАСИЛ АВСИЛЕВ: Припомнете ни го с няколко думи.

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Планът има три стожера. Първият е да се премахнат досега съществуващите форми на субсидиране (на глава добитък, на декар и т.н.), където измамите са ежедневни. От такъв модел да се премине към субсидиране на база произведена и продадена непреработена земеделска продукция. Което значи: субсидира се не овцата, а сиренето, млякото, маслото, вълната, кожата и месото.

В момента една част от хората получават субсидия без да имат животни, но имат ушни марки. Ушната марка не може да даде нито едно от тези неща – месо, мляко… В моя модел, по дефиниция се изключва кражбата, защото земеделският производител няма интерес да лъже за тва, което прави. Той трябва да пусне документ – че аз съм продал ябълките примерно на Иван Петров, той ги е продал на трето лице – всичко това е проследимо, защото има документи. Няма го сивият сектор . Целият сектор излиза на светло. И лесно за управление.

Преди няколко месеца говорих с един бивш министър на земеделието  – попитах, защото не знаех, колко хора работят в момента във Фонд Земеделие. Той ми каза: 1700. Но искат още хиляда щата, да станат 2 700. А ако се приложи моя план, там трябва да останат стотина човека.

А щатът там расте в геометрична прогресия, защото идват избори, трябват хора, които да гласуват и…така.

Второ: да се създаде земеделска застрахователна компания с 50% участие на държавата и 50% участие на нас самите земеделски производители – да има баланс на интересите.

Третият стълб е свързан с напояването. Моята визия е създаване на подземна водна магистрала – цялата поливна вода да влезе под земята, което изключва замърсяване, кражби и изпарения. И най-важното: да се изградят множество микроязовири, имаме остра нужда от микроязовири, които да хванат пролетните води, за да бъдат насочени към полето през лятния сезон – юли, август и септември. Защото без вода земеделие няма.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Наскоро четох за поредната програма на Министерството на земеделието. В нея се акцентираше върху овощарството, рибовъдството и т.н., но беше абсолютно пренебрегнато скотовъдството. Животновъдството низвергнат сектор ли е в България? Ние произвеждаме нищожно количество от възможностите си. Политика ли е това да унищожат българското животновъдство?

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Не мога да преценя дали е политика или е незнание, но резултатът е този – поголовието намалява критично във всички посоки. Вече се говори, че в Холандия има ферма, която произвежда 3D пържоли, в които няма и грам месо. Подготвят населението да яде найлонови торбички. Обаче е интересно, че в същата седмица, в която излезе новината за холанските 3D пържоли, излезе и новината, че Марк Зукърбърг, собственикът  на Фейсбук, си е купил остров в Тихия океан и на него си отглежда телета. Богатите хора никога няма да ядат 3D принтирани пържоли. Те ще ядат истинско месо.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Но, дали не е убийство на българското животновъдство?! Вие казвате, че може да е от глупост. Но това, означава, че пазарът ни е абсолютно отворен за внос на европейските стоки, а сега и на латиноамериканските. Но тъй като европейските меса ще бъдат под остър натиск, особено произведените в Германия, Франция и Италия, тука е много по-лесно да накарат нашите да унищожат българското животновъдство за да станем пазар, напълно открит за германско, френско, италианско месо, датско и т.н..

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Тука ме подсещате за това, което стана в моето стопанство преди три години, когато изкорених ябълковите си градини – значи, създаваш ситуация, поставяш различните производители в нееднаква конкурентна среда, ние, производителите на ябълки в България бяхме поставени в най-лошата конкурентна среда в Европа, спрямо , примерно, Полша. Създаваш такава ситуация, принуждаваш производителят да си изкорени градините и отваряш пазара на твойте хора, на вноса.

Не знам дали Ви прави впечатление, на мен ми прави защото целият ми живот е свързан с този плод. След като ние изкоренихме нашите ябълкови градини, /нашето стопанство произвеждаше 1.5% от националното производство, т.е. още около 70-80 ферми произвеждахме ябълките на България/ и ги продавахме на цена лев и двайсет за килограм, в момента цената  вече е 4 лева!

Когато елиминираш вътрешната конкуренция в страната, както стана с ябълките, същата стока, но твоя стока я продаваш на цена каквато си искаш!

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Затова ще унищожат българското животновъдство докрак!

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Да, затова, за да си отворят пазар. И то вече при други цени! По-високи!

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Защо нашите фермери не протестират по начина, по който го правят французите? Те не виждат ли опасността, която се задава? Ножът вече се точи, с който ще им отрежат главите

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Причините са няколко. Едната е, че те просто не останаха фермери. Няма хора вече. В овощарството и зеленчукопроизводството е същата история. Тези сектори са толкова свити, че ги няма на екрана. В момента внасяме репички от Испания! Репички!

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Как може да се измъкнем от този омагьосан кръг? Дали преустановяването на отношенията с Европейския съюз ще ни помогне, защото видимо европейската принадлежност убива българското земеделие и животновъдство?

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Най-лесното, което можеше да стане, и съм го казвал на няколко министри в последните десетина години, е да се отиде в Брюксел и да се каже: „От 2007 г. сме членове, спазваме стриктно всичко, което ни кажете, но резултатът е плачевен – ние сме под нулата. Искаме дерогация специално за България. Ние да си определим по какъв начин да субсидираме фермерите си“. Ако откажат, връщаш се, даваш брифинг по телевизията и казваш какъв е проблемът – че от стриктното спазване на общата селскостопанска политика на Европа, България си е загубила селското стопанство. И казваш, че искаме да си направим наш модел, какъвто имаме. Без да ми цитираш името, но имаме наш модел. За съжаление никой не набира кураж, най-малкото това да направи!

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Защото са марионетки! Драмата на българското селско стопанство е драмата на всички нас. Ние сме като мита за Антей – откъснат ли ни от земята, сме смазани. Полагат огромни усилия да ни откъснат: разрешиха продажбата на земя на чужденци, направиха безумни договори. Ако държавата иска да оцелее, трябва да стъпи на силата на селското стопанство.

КРАСИМИР КУМЧЕВ: Нека завърша с това: който контролира храната, контролира света. Всеки български политик трябва да си даде отговор вписваме ли се в тази максима или не.

ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Аз ще ви кажа: не се вписваме. За съжаление.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите