Ще Ви цитирам няколко строфи от едно стихотворение. Избрах го, въпреки че от днешна гледна точка то да е възможно най-некоректното политически. Но го избрах с най-благородни помисли – да припомня на една креслива прослойка настроенията на прадедите ни по време на робството. Писано е през март 1877 г., т.е. преди Александър Втори да подпише манифеста за обявяване на руско-турската освободителна война. Автор е Петко Рачов Славейков.
“ Руский цар е на земята
най-велик, от всички пръв,
русите са наши братя,
наша плът и наша кръв.
Кат Русия няма втора
тъй могъща на света,
тя е нашата подпора,
тя е нашта висота.
Немци, френци, англичани
наши са враждебници,
дружни с нашите тирани,
с нашите изедници. “
Дядо Славейков посвещава стихотворението си на руския народ. Аз поздравявам със скромната му рецитация всички противници на 3 март, всички, които искат датата да не бъде повече национален празник, поздравявам наследниците на мекеретата, които дебнели кой говори против държавата на негово Величество султана, издънките на Киряк Стефчов и тези индивиди, които пазят в гените си благи спомени от робството.
Всички останали вчера празнуваха Освобождението на България. Само на Шипка се бяха събрали десетки хиляди. Всъщност на и около Шипка, защото част от хората не са били допуснати до върха. Вероятно силите на реда са получили указания да се избягват демонстрации на народната любов към правителствени и парламентарни ръководители, качили се на върха да пообщуват с народа.