1 декември 2025, „Не се страхувай“

Концесията, дума непозната допреди няколко десетилетия, днес е душата на икономическата политика на управляващите. Ако могат, те ще дадат и държавата на концесия, толкова тази формула им е изгодна. Разбираемо. Концесията има 2 предимства за този, който я дава – първото е, че предполага подкуп, толкова по-голям, колкото по-неизгодни за държавата или общината са условията. И второто – освобождаваш се от грижите да управляваш един имот, бизнес, обект в обществен интерес и друг върши работата.

Втората причина предизвиква особено внимание. За да вникнем в механизмите и да разгледаме един конкретен случай. ТОТО-то. ГЕРБ, БСП И ДПС се засилиха да го дават на концесия. Причината – носело малко пари – само 70 милиона лева, докато частният хазарт при годишни обороти 44 млрд. лв носел печалба 2 милиарда.

Да го дадем на някой, че да печели, е логиката на тези индивиди. Ами направете го вие, нали е в ръцете Ви. Да го направят, но има един проблем. Неспособни са. Тяхната негодност да управляват икономиката е в основата на повечето беди на прехода. Държавата е в ръцете на хора, които на две магарета сламата не могат да разделят или я разделят така, че да приберат всичко за себе си. Щом тотото носи толкова малко приходи значи или е лошо управлявано или е ограбвано. Първото е видимо, второто сигурно, но недоказано. И сега ще го дадат на някой, който да прибира и изнася печалбата срещу, предполага се едър рушвет, може би десетки милиони. Ама не сме в състояние да управляваме тотото, биха Ви казали на ухо управляващите, не ни бива. Така е, но и затова има лек. Като сте неспособни, наемете някой директор от Монако, от Лас Вегас, от Макао, човек, който разбира от хазарт, кажете му: искам толкова и толкова печалба, платете му двойно колкото взема там, дайте му процент, сложете и още десет да го дебнат да не краде. Пак ще излезе много по на сметка и голямата печалба ще остава в България. Да, ама така няма да го има огромния подкуп. Затова този вариант не се прилага.

Същата работа е с грабителските концесии за златото, за водата на София, за летището на столицата. Какво пречеше те да бъдат управлявани от внесени мениджъри и огромните печалби от дейността да влизат в бюджета, а не да се изнасят в чужбина.

Пак ще кажа – причините са две – първо, тези хора, сега управляващите, са абсолютно негодни да решават въпросите на икономиката и второ – концесията върви с подкупа. Колкото по-голяма е загубата за държавата, толкова по-тлъст е и той. А резултатът какъв е?

Отидете на терминал 1 на концесионираното от сегашния министър-председател летище София, сектор заминаващи. Блъсканица, страшна мърсотия, няма указателни табели за тоалетните, намираш ги по миризмата или питаш препатили, хората седят по пода, прилича на автогарата в Хартум.

Преди малко споменах една цифра, която може би Ви е направил впечатление. Оборотът на хазарта у нас бил 44 милиарда лева. Чудовищна сума, която показва едно – колко безнадеждно живеят хората. Тук се харчат за комар 44 млрд. , а за храна – 30 милиарда. За образование в бюджета за 2025 г. са предвидени 10 милиарда – четири пъти и половина по-малко. 1 лев за просвета, 4 лева за комар.

Ужасяваща статистика! Тя показва колко обезверени са хората, колко са лишени от идеали, за да се хвърлят така на сляпата надежда да спечелят. Направило ли ви е впечатление колко много реклами има по билбордовете за хазарт. Хепи бет, Лъкибет, всякакви бетове, залагания, казина и рулетки се навират в очите ви на всяка крачка като единствена алтернатива на безперспективното съществуване, бърз изход от отчаянието, което все по-често обхваща хората. Прибавете към комарджиите наркоманите, алкохолиците и проститутките и ще получите тази картина на обществото, която отговаря на вкуса и политиката на управляващите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите