Пропадането на един американски безпилотен самолет в Черно море показа колко опънати са нервите на двете велики ядрени сили и колко бързо може да се окажем на ръба на катастрофата. Дронът, летял в близост до руските териториални води е свален, според Пентагона, след съприкосновение с руски изтребител. Москва твърди, че сам катастрофирал в резултат на погрешна маневра. Паднал, но веднага руски военен кораб, оказал се случайно в близост, предприел стъпки за изваждането, т.е. за проучване на технологията и защитите му. И двете страни съзряха в инцидента опасност от ескалация и военните побързаха да я отстранят.
Американският министър на отбраната Остин се обади на руския Шойгу. Веднага след тях разговаряха началник щабовете генералите Мили и Герасимов. Топката около дрона бе успокоена. Но напрежението, особено около Украйна, съвсем не спадна. САЩ изглеждат изнервени от възможността да загубят битката там. Огромните им усилия не водят до желания резултат. Още не го показват, но градусът на напрежението сред тях се повишава.
Тръмп говори за Трета световна война, т.е. вероятно е дочул, че тази хипотеза се обсъжда на много високи нива. Заговори и веднага го заплашиха с арест. Бившият му съветник Дъглас Макгрегър предупреди, че американската икономика се срива и САЩ нямат шанс да спасят умиращия режим в Киев. В Америка почнаха да гърмят банки. Златото скочи на 60 000 евро килото.
Нервността пролича и от призива на Лойд Остин към Киев: Нямате време за губене, трябва да се бърза с пролетната контраофанзива, им каза американският МО. А ако на Зеленски не му стигнат силите? Ако контранастъплението се провали и той с него? САЩ не могат да си позволят още една евакуация на своите хора и протежета като във Виетнам преди 50-ина години и в Афганистан преди година-две. Ще загубят страшно много. Тогава?
Колкото по-зле вървят нещата за Зеленски, толкова по-напрегнато става на международната арена. Пластовете се разместват с бясна скорост. Ето, до вчера французите протестираха само срещу пенсионната реформа на Макрон и горяха негови чучела. Сега в Париж вдигат лозунги за излизане от НАТО, прекратяване на подкрепата за Киев и – обърнете внимание – за Фрекзит. Т.е. за излизане на Франция от Европейския съюз. Стане ли това, ЕС ще се разпадне. Нищо чудно поставянето на Франция в списъка на недружеските на Русия страни, както ги нарича Москва, да е довело вече до неблагоприятни за Париж икономически последици и съответните социални ефекти. Впрочем, ето какво каза Путин миналия четвъртък за тези недружески страни, между които е и България.
Все пак, не вярвам някой от неуточнените от Путин лидери да не е разбрал значението на завършилите в събота съвместни учения на ВМС на Иран, Китай и Русия в жизнената за световната енергетика точка – Оманския залив. Това бе ясен знак, първо, че Русия излиза, чрез Иран, на топлите южни морета и второ, че Персийският залив, откъдето минава половината от световната търговия с петрол, може да бъде блокиран при една световна криза. Т.е. такава може да се очаква и някои се подготвят да я посрещнат. Като съгласуване на подготовката за глобалната криза може да се разглежда и започващото тази седмица държавно посещение на китайския лидер Си Цзинпин в Москва. Там щяло да бъде обявено началото на нова ера в руско-китайските отношения.
Какво значи това за равновесието на силите в света, за Украйна, за Тайван и за позициите на долара ще разгледаме следващия понеделник. Америка обаче не може да остане безучастна към тези процеси. Те я засягат пряко и болезнено. Тя не може да няма ходове да им се противопостави.
Въпросът за всички нас е дали тези ходове няма да са така рискови и опасни, че да се стигне до немислимото – някоя сутрин да не съмне.