12 януари 2026, „Не се страхувай“
Най-голямата политическа партия ГЕРБ прие и върна мандата за съставяне на правителство. Президентът ще направи още два опита. По всичко личи и те ще бъдат безрезултатни. В рамките на сегашното Народно събрание солидно правителство явно не може да се състави. Лошото е, че в рамките и на следващото, положението може да е същото. Като че ли сме осъдени да управляват ялови правителства, които могат само да грабят и изтощават страната.
И все пак! Има една реална възможност за изход от безпътицата – и тя е президентът Радев да поеме нещата в ръцете си и да създаде своя партия. Само тогава може да видим реална алтернатива на досегашните управления. Само тогава можем да очакваме рязко повишаване на избирателната активност, което да погребе влиянието на купените гласове. Само тогава можем да разчитаме на такова прегрупиране на политическия спектър, което да прекъсне омагьосания кръг, в който е въвлечена страната.
Масовите политически очаквания са в една посока – на следващите парламентарни избори да участва и партията на Румен Радев. Защото ако не участва, следва нещо много неприятно. За много хора гласуването стане безсмислено, след като на водещите позиции отново ще се настанят старите муцуни. А те ще продължат досегашната пагубна за държавата политика. Какво, да ходим до урните само за да легитимираме властта им, да закичим разни негодници със званието народен представител и да подкрепим досегашното статукво – няма смисъл. По-добре да отидем за гъби. Дори някоя от опозиционните сега сили да напредне в класирането, обстоятелствата са такива, че тя няма да може да вземе и да упражнява властта. Това положение ни изправя пред алтернативата – или партия на Радев, което предполага коренна промяна на политическата конфигурация или липса на такава партия и като следствие – рекордно ниска избирателна активност, която да определи като нелегитимно бъдещото управление.