Какви са основните опасения от приемането на еврото?
Дългът на основни икономики от еврозоната – Франция, Италия, Испания надхвърля годишния им БВП. Има ли опасност да поемем част от този дълг, т.е. да плащаме и ние чуждия разгул, ако влезем в еврозоната.
Защо евроатлантическата група е толкова припряна да заменим лева с еврото?
Как тръгва подписката за референдума за запазване на българския лев?
Коментар на икономиста от БАН, доц. Григор Сарийски, един от инициаторите на обявената на 5.11.2022 г. национална подписка за референдум за лева или еврото
В. ВАСИЛЕВ: Проф. Стив Ханке е готов да анализира ползите и вредите от въвеждането на еврото в България. Това несъмнено би било ясно, непредубедено и откровено и претегляне на плюсовете и минусите, при това от икономист със световен авторитет. Не е известно професорът от Колумбийския университет в Ню Йорк да има интереси в едната или в другата посока или да спечели или да загуби от изхода. Разбираме, че би искал да помогне на България така, както когато предложи валутния борд. Условието му е едно: ако президентът Радев поиска. Реакцията на Ханке е в отговор на писмо на лидера на Възраждане – Костадин Костадинов, който се обяви срещу унищожаването на националната ни валута и настоява за референдум по въпроса. Още повече, че през седмицата бяха публикувани извадки от неофициален документ на БНБ, в който се казва, че не се очаква приемането на еврото да има значителен положителен ефект върху икономиката.

Уклончива, обтекаема фраза, която на достъпен език означава, че замяната на лева с евро е неизгодна, но оспорването трябва да е деликатно. По-нататък открито се говори, че ще има рискове от икономически шокове. Освен това, замяната на лева с еврото щяла да ни струва 365 милиона лева. Ако, разбира се, решим да си сложим главата в торбата.
В студиото е доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН, който беше сред инициторите на обявената на 5 ноември национална подписка за референдум за лева или еврото.
…………………………