В. ВАСИЛЕВ: Драги зрители, в ръцете ми е една книга, нарича се „Отвъд точката на пречупване“ и съдържа най-доброто от интервютата, които е давал проф. Иво Христов през последните две, две и половина години. Издадена е в забележителната поредица Катехон, издателство „Изток -Запад“ и в нея има двайсетина интервюта и анализи. Единайсет от тях са дадени за „Не се страхувай“. Останалите са пред Петър Волгин, Тома Томов, Мартин Карбовски и др. интересни и известни журналисти. Да отбележа, че има интервюта на професор Христов пред предаването ни, които са гледани под 200 – 300,000 даже и по над 500,000 пъти в ютюб. Това, че са събрани заедно, дава възможност читателят да вникне и да проумее много неразбираеми ходове в съвременния свят, да разбере взаимовръзката и движещите сили, да прочисти критериите си, заплашени от мръсотиите, които текат по медиите и да си отговори на много въпроси. В една кратка анотация за книгата се казва, че интервютата и диалозите, и лекциите събрани в нея, имат различен предмет, обсег, акценти и цели. Общото в тях е едно –  да извадят на показ дълбочинните вътрешни механизми, които предопределят нашия и обществения живот, да разкрият ужасяващата траектория на неговото развитие.

Добър вечер, проф. Христов, честито за новата книга! Да започнем с една доста обезпокоителна новина от вчера – за разрешението на Западните сили да използват далекобойни ракети срещу Русия. Как смятате, може да отговори Путин на това решение и ще посмеят ли да ударят Москва?

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Това е капан. И той не е само срещу Путин, а и срещу Тръмп. Очевидно е, че това е съзнателна ескалация на ситуацията в Украйна за да бъде принуден руският президент или да спази думата си, тоест да отговори като започне един широкомащабен конфликт със Запада. И тогава целият курс, който Тръмп и силите, които го доведоха на власт, беше заявен, ще отидат или в кошчето за боклук или в огньовете на една термоядрена война. Ако пък Путин не отговори, това означава, че той и неговите червени линии са просто „книжен тигър“. И в двата случая това е ситуацията: каквото и да направиш, все бъркаш. В единия случай ще започне война. В другия случай ще покаже, че руският лидер е слаб, че е силен само на думи. И в двата случая това е насочено и срещу Тръмп, и срещу Путин. Очевидно е, че силите на статуквото нямат никакво желание да се дадат без бой. Както веднъж казах в едно ваше предаване:  опасността от състоянието на сегашния световен хегемон и особено елита, който го управлява, е, че те си дават ясна сметка за тяхната деградация. Но не си дават усилието да измъкнат в качествено нов вид състоянието на американското общество, на американската държава и да спасят по този начин себе си и целия свят. А напротив, готови са да завлекат в преизподнята със себе си и целия останал свят.

В. ВАСИЛЕВ: Значи периода от от вчера, днес до 20-ти януари, когато трябва Тръмп да влезе официално в Белия дом…

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Започва обратното броене!

В. ВАСИЛЕВ: Започва обратното броене – този период е изключително опасен и наситен с много възможни премеждия за света.

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Тук цитирам винаги един много известен чешки социолог – Иво Можни се казва – който написа навремето една много хубава книга. Казва се „Защо така лесно…“. В нея той прави анализ за събитията през 1989 г., включително и в Чехословакия, както и падането на Берлинската стена – защо елитите в Източна Европа в бившия източен блок, включително тези в Съветския съюз, някак си, без бой сдадоха своите позиции във всяко едно отношение, и социално, и геополитическо, и т.н. Той всъщност дава краткия отговор: защото те го искаха! Те не са били, така да се каже, изненадани, а те са били демиурзите, участниците

на този процес на сдаване на позиции, разчитайки, погрешно или не, че това ще им даде някакви нови преимущества в новото преразпределение на силите. Сега е същото. Когато Тръмп дойде на власт със зашеметяващ изборен успех, първото нещо, което при мен светна като лампичка: Защо толкова лесно? Защо толкова лесно демократичните елити и стояща зад тях Дълбока държава, която контролира буквално всичко в Америка, някак си без да гъкнат, без конфликт, без напрежение, без каквото и да било противопоставяне, обещаха мирно сдаване на властта? – както казаха и Камала Харис и Байдън. По-късно даже поканиха Тръмп пред прословутата  камина в Белия дом…Има два варианта за отговор. Първият вариант е, че те действително са смазани от тази победа и наистина не могат да направят нищо. И вторият: че това е зловещо затишие преди да дойде техният истински отговор. Май нещата отиват към втория вариант.

В. ВАСИЛЕВ: Допринесе ли войната в Украйна за победата на Тръмп?

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Определено, макар че основната причина за победата на Тръмп са вътрешните американски проблеми. Американското интровертно общество не се интересува от света, нищо, че Америка тежи твърде много в света, и на света, във всяко едно отношение. В този смисъл, вътрешните американски проблеми са тези, които направиха възможна победата на Тръмп.

Аз развивам една теория – че всъщност същинските дълбоки елити, които управляват Америка и които имат място за адресна регистрация САЩ, са си дали ясна сметка за тоталната деградация на Америка като държава и като общество. Което се изразява в деградация на нейната икономика, на нейната индустрия, на нейните технологии, на социалния, културния, политическия, расов и всякакъв друг климат в тази страна. Тоест, страната има нужда от това, което едно време княз Горчаков е казал по отношение на Русия след поражението в Кримската война: „Русия не се сърди, тя се съсредоточава!“. Америка има нужда от съсредоточаване. За да излезе чрез един нов курс в ново качествено състояние. В противен случай, алтернативата е сриване надолу в преизподнята, в гробището на великите сили – алтернатива, която историята на света познава. Това е разумният, лоялният, бих казал нормалният подход. В този смисъл, Тръмп и командата, която той формира, е всъщност група за бързо реагиране на американския капитал за спасяване на страната. Това е една логика на разсъждение –  има някакъв вътрешно елитарен консенсус, който е отвъд етикетите „републиканска“ или „демократическа“ партия, етикети, които нищо не значат. Става въпрос за статуса на страната и на американското общество въобще, и за неговото оцеляване в сегашното му качество.

Но, от друга страна, въобще не изключвам, че част от този вид е толкова късоглед, толкова самоуверен, толкова /на гръцки има един израз – хюбрис/ самодоволен, самодостатъчен в своята привидна сила, че той си мисли, че нищо и никой не е в състояние да го бутне от палмата на първенството, където той пребивава на един своеобразен геополитически Олимп и, че тези хора няма да се погнусят от никакво престъпление, включително срещу собствения си народ, само и само да запазят, поне така си мисля, да запазят своя статус.

В. ВАСИЛЕВ: Какво може да ги раздруса?

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Тези хора разбират само от сила. От нищо друго. Никакви аргументи на рационално ниво, ниво на обсъждане на каквито и да е било тези, интереси, договорки и т.н., не е в състояние да ги накара да трепне нещо в тях, тъй като те са се самозабравили. Между другото, американската сила не е функция на тези хора, а на поколения преди тях. Те просто я използват наготово за обслужването на техния чисто егоистичен, бих казал кастов интерес на една прослойка, която паразитира върху Америка и върху света.

В. ВАСИЛЕВ: Да приемем, че сегашната криза ни се размине, Армагедона ни се размине…

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Доколкото познавам натюрела на Путин, той не е рисков играч. Там има премислена стратегия, премислени ходове. Там има добро съчетание между тактика и стратегия и той, и силите, които стоят зад Путин, си дават ясно сметка, че това е капан. Очевидно е, повече от очевидно. Въпросът е: чии здрави нерви ще издържат повече в тази ситуация.

В. ВАСИЛЕВ: Ако издържат и на едните и на другите, какво може да очакваме от Тръмп? При едно нормално предаване на властта.

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Тръмп и екипът, който той създава, имат огромна задача. Той трябва да се бори срещу Америка в сегашния й вид, за да може да има Америка в някакъв следващ вид. Обикновено хората, дори тези, които са добронамерени, не са в състояние да разберат защо ще трябва да има болезнени..не, не реформи! Катаклизъм! Защото ако не успее катаклизмът на Тръмп, който все пак ще бъде регулиран, ще бъде в някакви параметри и който, разбира се, тепърва ще видим, доколко е осъществим, Америка я чака истински катаклизъм, който ще я сгромоляса на дъното. И пак повтарям – това да беше само проблем на американското общество, с мед да ги намажеш, но те ще завлекат и нас на дъното, това е големият проблем. Така че всички хора със здрав разум са заинтересовани Тръмп да успее, защото в противен случай това ще означава кошмар и Армагедон за света.

В. ВАСИЛЕВ: Пак искам да се върнем на книгата ви – какво от тези оценки, какво от това, което предвидихте в интервютата си, които се съдържат в тази книга, се сбъдна? Те са за около две години и половина горе долу, книгата започва от 2022 г.

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Уморих се да казвам, че един анализ няма за задача да прогнозира бъдещето.

В. ВАСИЛЕВ: Хората това очакват…

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Очакват, защото не могат да направят разлика в жанровете. Обикновено в България от анализа се очакват три взаимно изключващи се задачи. Първата – да очертае някакво настояще, някаква аналитична картина, втората – на всяка цена да ни даде сигурно бъдеще, което да не бъде стряскащо и третата –  да изпълнява функциите на психотерапия за разклатените нерви на 2/3 от популацията. Повтарям, анализът още няма тия функции. Но това е част от сриването на българското общество в бездната на примитивизма и неоварварщината, за което аз съм говорил в книгата – за системите причини, които закономерно доведоха България до това жалко състояние, в което тя се намира. Това състояние не е случайно, то е закономерно. И все пак, без да изпадам в ролята на самодоволен пророк, защото още нямам тези претенции, голяма част от това, което съм казал в годините, стана. Не защото гледам в кристална топка и виждам бъдещето или защото съм, едва ли не, някаква пророчица Пития, а поради простата причина, че това е въпрос на анализ на тенденции, които съществуват в настоящото –  към онзи момент или към момента, в който съм дал един или друг или трети анализ. Просто събираш някакви тенденции, стига да знаеш да ги виждаш, да имаш методиката и най вече да имаш подготвеността. Социологическа, геополитическа, икономическа, историческа подготвеност. И, ако щете, дори нещо като общ цивилизационен натюрел, който за съжаление огромна част от нашите хора вече го нямат. На следващо място – това означава, че тези тенденции вие вече може да ги пресметнете, да дадете вероятност коя ще стане реалност – първата, втората или третата. Например, аз преди известно време казах, още когато Байдън дойде на власт, че това ще отприщи конфликт в Европа. Е, той стана. Украйна, какво е?! На следващо място – казах, че Европа ще приключи като геополитически субект. Тя приключи като геополитически субект. То е повече от очевидно. На трето място – казах, че България я чака поредица „италиански сценарии“, поредица от правителства. Това го казах още в 2021 г. Е, това се случи! Вече сме рекордьори, бихме даже Италия по брой на ялови правителства в рамките на този политически период от две години и половина. Казах, че ще продължи българското сриване надолу по пътя на цивилизационното варварство и геополитическия  слугинаж. Всичко това се случи и ние го виждаме с очите си. Какво трябва да кажа още, че някой да се впечатли?! Но аз не към го казал за да се впечатли някой! Аз съм длъжен да изповядам максимата на Достоевски: прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

В. ВАСИЛЕВ: За този период последните две, три години, за който говорите, в света се случиха толкова много събития, колкото не се бяха случвали за последните 20, 30 години. Кои от тях ще определите като най-значимите, с най-голямо влияние върху това, което ни чака?

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: На първо място това е украинската война; статуса на Русия; укрепналия стратегически съюз между Русия и Китай на този етап. На следващо място – това, което се случи в САЩ. Не ги слагам по поредност, а като важни събития, които ще предопределят развитието на света в следващите години. На четвърто място, за мен, това е изключително плашещият близкоизточен конфликт. Под който, всъщност, се крие челен сблъсък на геополитически интереси от планетарен порядък, който само се разиграва на терена на Близкия и Средния изток.  И не на последно място, това по-скоро не се вижда на повърхността или се коментира непрофесионално – това е тихият, почти незабележим научно-технически прогрес в областта на Изкуствения Интелект и, бих казал, антропологията и биороботиката. Грубо казвам, подготвят се технологичните предпоставки за превръщането на човека в излишна хипотеза, както е казал Лаплас, ако мога до го перифразирам.

В. ВАСИЛЕВ: Какво – ние да стоим под бананите и да чакаме само да паднат?

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Не, не, просто ще станем излишни, никой няма да стои под нищо поради липсата на такъв субстрат, така да го нарека… Научно- техническата революция, която вече се разгръща, която е на ход, която не може да се усети в периферни територии със затихваща функция, като в България, е толкова драматична. Ние даже не може да си го представим! Тази година за първи път се сблъсках на чисто практическо, биологично, ако щете, ниво, когато по улиците на многомилионните китайски градове аз не чувах шум. А бяха залети с коли. Защото това бяха електромобили. Когато видях летящите таксита в Шънджън, или, да речем, автоматичните таксита управлявани с изкуствен интелект в Гуанджоу или когато виждаш цял един гигантски свят от милиард и половина, който всъщност комуникира през електронните мрежи и всичко се доставя буквално без да има жива физическа комуникация с хора, тогава си дадох сметка, че огромното количество от професии, за които се говори, че са заплашени, те вече са изчезнали – от изкуствения интелект. Че роботиката, автоматизацията и всичко останало, префасонира нашия свят по такъв начин, по какъвто ние даже не можем да си представим. Ние все още сме някъде в момента в точката, която е била в началото на 19 и век, когато се появили първите парни машини. В случая това са били тъкачните станове. И прочутите бунтове на лудите, които са чупели машините, като си мислили, че по този начин ще спрат прогреса. Нищо такова не се е случила, няма да се случи и сега. Проблемът не е как ще спреш вълната, а дали ще успееш да се качиш на нея.

В. ВАСИЛЕВ: Значи, човекът  става излишен. Кой няма да е излишен?

ПРОФ. ИВО ХРИСТОВ: Тези, които са се качили на вълната. Тези, които инициират този процес, които го направляват. Това не е случаен процес. Това не се случва някак си така, отгоре, deus ex machina. Този процес е инспириран. Най-голямата революция в обществата е тази от 19-ти век, която може да формулираме по следния начин: в западна Европа това е създаването на субект на историята, който съзнателно моделира историческия процес. За това говори Маркс, а в Русия говори Андрей Фурсов в момента.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите