Радостин Василев, независим депутат, бивш министър на спорта, юрист с коментар за: управлението на ПП/ДБ, „феномена“ Пеевски, извратената бг-демокрация, за набеждаването му за предател, за заплахите към него: „Не може цяла партия цяла коалиция, цяла държава, да са заложник на някакви извратени отношения на трима човека“
–––
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Как оценявате нашата демокрация? Това демокрация ли е или как бихте определили това, в което живеем?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Много сложен въпрос. Със сигурност не е демокрация. Това по-скоро е някакъв криворазбран троцкизъм, може би. Някакви революционно появили се пост-комунистически, антисталинистки субекти, но също толкова марксистки, на които, обаче, центърът им на влияние е на запад. И това е странното, защото това, което се случва в момента, изобщо в демокрацията ни, е непрекъснато страдание на обществото, свързано с постоянно, продължително, неспирно предателство на така наречената политическа класа, която не е политическа класа, а е някаква наета работна ръка, която да предава националните интереси, да унищожава националния суверенитет.
И в цялата тази каша се формира някаква псевдо-опозиция, която в голяма степен е зависима от същата тази политическа класа, клептократична класа, която е създала и бизнес империя.
И в тази огромна каша обществото е много объркано. То по своята същност би следвало да е демократично, но то е по-скоро анархистично, всеки се оправя самостоятелно, няма го гражданското общество.
За гражданско общество се смята една малка, относително креслива, неолиберална прослойка, планктон, който всъщност накланя 6 милиона българи да мислят така, както мислят 100 хиляди. А това не е възможно. Медиите са завладени в голямата си степен. Те показват една небългарска линия на информираност, на анализи, на публицистичност, която формира и едно младо поколение, което расте в това, че това е нормално.
Не, това не е нормално. Да си национален предател не е нормално и затова това правителство, заедно с широк кръг около тях слуги трябва да бъдат изметени незабавно.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Е как да стане?

РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Аз съм далеч от идеите на Троцки за постоянната революция и, че това става само с революция, но ако продължава по този начин – земите, които Асен Василев се кани да продава, въоръжението, което правителството подарява, заемите, които теглим, централата в Лукойл, която искаме да унищожим на всяка цена, вместо да национализираме – еволюционният модел ще се окаже изчерпан, политическият модел може да се окаже изчерпан и не е изключено България да стигне до гражданска война.
Защото търпимостта на хората и това, което виждаме – 20 сантиметра сняг буквално показаха неспособността на държавата, на общините, на местната власт, на централната власт, на кметовете, изобщо на изпълнителната власт като цяло да се справя с елементарни кризи, даже не бих ги нарекъл кризи. Това е липсата на планиране, пълната анархия, свързана с всички комунални дейности в България – от води, през сметоизвозване и сметопочистване всичко е оставено на самотек. Държавата пропада, дори не е на автопилот – а е в абсолютно свободно падане. Така че, ако всичко това продължава с тази сила, революцията ще тръгне от провинцията. Няма да тръгне от София, защото ситият на гладния не вярва.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Как си обяснявате избуяването на толкова много болшевишки идеи в управляващите? Искат да взимат апартаментите, да рушат статуи, да прекрояват всичко, да разпродават държавата като че ли… Тя не е тяхна! Това си е чист болшевизъм!
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Точно така. Между другото, лявото и дясното в България са много криворазбрани. Не от сега, може би от демократичните промени насам, като изключим двуполюсния модел, който съществуваше докъм 2001-ва година, десните, така наречени… Днес слушам един, май ще бъде заместник-кмет на София, който говори за забрана на втора кола на семейство в София, това било лукс! За управление от общината на частна собственост! Наистина техните идеи, законодателните им идеи са типично болшевишки, и то крайно болшевишки! Сталинистки дори. А те се представят за дясното, за демократичното, за либералното. Това е абсолютна лъжа и измама! И все повече хора, смятам, проглеждат, че всъщност си избрахме едни леви, левичари обаче, които ще разсипят всичко.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Те може би са на пръв поглед болшевики. Отзад ги движи лакомията, така ми се струва, защото искаха да вдигат рязко данъците на старите апартаменти в София, нали? Защо ще ги вдигат? За да могат хората да ги продадат и те да ги купят! Това е най-близко да логиката.
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: В „сглобката“, като законодателен орган – аз като народен представител я виждам всеки ден – има две линии на заваряване, на „заварката“. Едната е на лакомията. Тя е характерна за ПП-ДБ, това са техни предложения, тези допълнителни увеличения на данъците. Асен Василев е склонен на всякакви действия, с които да легитимира своята безпомощност, така да се каже. Докато другата линия, на корупционния модел, на „изпиране“ е тази, която Борисов и Пеевски трябва да поддържат. Борисов е изплашен, страх го е, че за всичко това, което е правил назад във времето, и за това, което не е правил, ще му бъде потърсена отговорност от тези, които правят „сглобката“. А Пеевски, трябва да стане председател на ДПС, за да минимизира щетите от „Магнитски“, за да може да бъде освободен от този трансконтинентален механизъм.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Как Вие разглеждате перспективата пред този тандем Борисов-Пеевски?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: На практика, това са премиерът и вицепремиерът. Денков е заложник. Той изглежда като човек, който изпълнява.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Премиерът е Пеевски, така ли?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Смятам, че да. Предвид онзиденшния демонстрационен към генерал Атанас Атанасов жест – генерал Атанасов оглави една измислена комисия, която да разследва протестите отпреди няколко дни и битите хора. Пеевски не гласува първия път, не можа да мине кандидатурата, после подкрепи генерала. Така че дългата ръка на Пеевски направи така, че ДБ, по-скоро частта от ДБ, която е най-анти ДПС, да стане председател на комисия. Според мен, в този извратен съюз в момента Пеевски е премиер, а Борисов е вицепремиер. ПП с Кирил Петков са обслужващ персонал, който е изгърмян, използван, употребен и ще бъде изхвърлен, когато е ненужен.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Може би се очертава в недалечно бъдеще някаква схема Борисов да не е премиер, а президент. А Пеевски – премиер.
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Твърде възможно е. Той, господин Пеевски, както го наричат вече, се заяви и сам като възможност за премиер. Ако иска, той да издава съвети официално, могат да използват неговата експертиза. Докато за Борисов това ми звучи като един логичен изход от ситуацията и финалното, така да го наречем, „ароматизаране на прането“. Но няма да стане, защото чувствителността на обществото би трябвало да се връща с всеки изминал ден, гладът отрезвява и, според мен, това ще накара хората да излязат на улиците.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Но те потушават глада, защото като черпят заеми, раздават една част от тях, като се опитват именно така да потушават това напрежение. А кой ще плаща тия заеми?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Точно това правят в момента. Те теглят огромни заеми, за да поддържат изкуствена стабилност. Вместо икономиката да генерира тези приходи, вместо в края на годината да имаме излишъци, които наистина да разпределяме по капиталови разходи, по общини дори, те правят така, че ние сме на 4-5 милиарда дефицит на година, винаги сме на минус.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Става дума и за страйкърите. И за ред други проблеми. Къде, според Вас – един много сложен проблем – е границата между суверенитета и евроатлантическата преданост?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Тази граница е премината отдавна. Аз, като министър в правителството с премиер Кирил Петков, но като министър на една умерено-консервативна партия, мога да заявя, че всъщност това навеждане, което правят нашите евроатлантици е нетърсено в голямата си част. Тоест, сервилността им е доброволна. Границата е премината отдавна.
Бих Ви дал за пример Унгария. Унгария е член на Европейския съюз и на НАТО, Унгария няма под никаква форма да застраши своето членуване, срещу Унгария няма наказателни процедури или поне аз не знам да има такива, които да са довели да реална загуба на средства. Има забавяне на средства по плановете, но Унгария защитава своите национални интереси с достойнство. Унгарският премиер се среща с Путин, това не е някаква изключителна драма в Унгария, докато в България една малка група от хора обявява цял народ за вражески. Което е отвъд търпимостта – историческата, емоционалната, религиозната на българския народ.
Не може да обясняваш на българския народ, че руският народ му е враг. Не може да обяснява така нареченото евро-атлантическо българско мнозинство, че Путин е терорист, когато две войни се водеха в Афганистан и в Ирак от американски президенти по подобен начин, с много по-малки основания за започването им. Както и за еврейско-палестинския проблем в момента. Едностранчиво разглеждане в България на нещата. Та тя Нидерландия се осъзна! Виждате какво се случва там. А ние отново вървим, изоставайки.
В цяла Европа евроскептицизмът, умереният консерватизъм, националната доктрина стават водещи. Европа ще се капсулира, ще загуби своята дългогодишна глобалност, търсенето на общото и ще започне търсенето на идентичността. А ние, българите, сме народ, който трябва да заложи изключително на своята идентичност, защото ние в момента се съхраняваме по този начин единствено, защото всичко е разграбено – земеделие, образование, здравеопазване, отбрана, опитват се и енергетиката и ако има нещо, което ни държи, това е чувството за национална идентичност, което се опитват да ни го отнемат категорично.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Опитват се да ни го отнемат или нашите се опитват да го унищожат?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Нашите се опитват да го унищожат повече, отколкото някой се опитва да ни го отнеме.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: В тази връзка какво мислите, каква е перспективата пред Европа? Всички тези движения, които в момента набират сила и скорост. Нидерландия е един от примерите, същото е във Франция, същото е в Италия, Словакия…
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: И Полша.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Тя отиде вече много по-напред. Какво е бъдещето на Европейския съюз, има ли шанс пред него? Според „Шпигел“, ако не се лъжа, Европа има максимум 5-6 години като такава единица и ще се разпадне, а може би и по-рано.
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Аз не съм анализатор, но това, което ми се струва логично е, че ще има много скоро един период, свързан и с войната в Украйна, която се води, на отрезвяване на Европа. Европа изтрезнява по един много бърз начин, Германия изтрезнява. Виждате, че това, което се случва в държавите, които изброихте, може да означава, че след 5-10 години Европа може да не е в този си вид. Европейският съюз може да не функционира в този си вид, дори може и да не съществува. Може да се раздели на две. Може да има първа и втора категория държави в този съюз. България не е за нито една от двете, ако трябва да сме честни, в момента. Защото няма други национални предатели в политиката, които 30 години да се изреждат на държавата. Но, да, тежки дни чакат Европа като конструкция, която функционираше доскоро по един начин. Няма как да продължава по този начин. Липса на средства, липса на пари, естествено, интересите на големите не са тези, които бяха в последното десетилетие. Европа търси отговорност на Ангела Меркел, която е един от унищожителите на Европа. За България, съответно, времената са още по-тежки, защото тук националният суверенитет отдавна е загубен, нямаме собствено производство, няма на какво да разчитаме, и ако следващите 4-8 години няма нормално, национално отговорно правителство, което да върне част от националния ни суверенитет, да го запази, да стабилизира финансите, аз не очаквам да сме в добра позиция в Европа.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Добре, ако сме в лоша позиция, какво ще стане с нас? Вие сте били в правителството. Не са ли си задавали тези въпроси тогава управляващите?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Аз, като министър на спорта тогава бях фокусиран да поема управление над сектор, който е забравен, загубен беше спортът български. Ние се виждахме по повод чествания на Васил Левски и си говорехме за история, това са добри каузи, но спортът е загубен, защото той е функция на цялото управление на държавата. И тогава аз с колегите от ПП не съм имал пряк досег, за да знам какво мислят. После, когато се опитах да им помогна и бях поканен, да им помогна в „борбата им“ срещу Пеевски, която се оказа не борба, а маркетингов трик, явно всички бяхме подлъгани от този трик, аз всъщност виждам, че тези хора не се интересуват от планиране на бъдещето на България. Вие чухте и от кмета – острови в чужбина, Асен Василев… те не планират бъдещето на децата ни, някои от тях нямат и деца, човек, който няма семейство, не знае какво е да очакваш по-добро бъдеще, по-добро утре. Аз не виждам в тях и желание за това. Те ненавиждат България – в своята голяма съвкупност ДБ и ПП. Ненавиждат българското, ненавиждат родолюбието, определят голяма част от българите като ганьовци, не считат, че е правилно в България да има пряка демокрация, да бъде допитван народът както за еврото, както и за различни въпроси, свързани дори с членството ни в големи организации. Те считат, че те са богоизбрани и трябва да определят, защото им дават сили от посолствоТО и от посолствата. Аз вече се съмнявам и от кои посолства, защото като гледам Асен Василев какви ги върши, нищо чудно и да е руското посолство. То е много странно това нещо, защото да защитаваш интересите на Лукойл, както го прави Асен Василев, е много странно.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Тук чухме нещо много силно, драги зрители, тези хора ненавиждат България! Това идва от човек, който е бил в правителството, който сега е народен представител, и който чувства нещата много по-добре от нас, които сме отстрани, защото на тази сцена нас ни разделя една завеса. Пред завесата се показва това, което те искат да видим. Много рядко излиза това, което е в действителност, и Радостин Василев го беше изнесъл един път и стана ясно на всички, които искаха да гледат нещата право в очите, за какво става дума.
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Истината е, че такива като мен, които говорят истината, искат да отворят завесата и докато завесата не се отвори и обществото не влезе пряко в управлението на държавата по всякакъв начин пряко, нищо няма да се промени. Очаква ни разпад на всичко. Очаква ни дори териториален разпад, според мен, на България. Такива хора като мен не са най-желаният събеседник в големите национални телевизии, защото на „богоизбраните“ от политическия елит не им е удобно да се говори истината. Щом след „записите“ нямаше резултат. Това във всяка една нормална държава, дори в Палестина, която е без държава и в момента е в тежко издевателство над този народ, това щеше да бъде прието като национално предателство. В България за тези хора – нищо…
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Нищо.
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Те си правят точно това, което си правят. Но аз искам да Ви кажа, че ако ние имаме държава и искаме да оцелеем, такива хора като Асен Василев ще влезнат в затвора като паднат от власт, защото те буквално унищожават националния суверенитет на България. А това, че съм бил министър е заради моите експертни качества, не заради моите политически възгледи. Те не са се променили. Аз съм си центрист, аз съм умерено консервативен, не търся напускане на Европейския съюз и НАТО към момента, защото Ви казах какво е моето очакване за тяхната съдба, не съм служител на посолствоТО или посолствата, както не съм и срещу Митрофанова и не съм контролиран от руското посолство. Но ми е мъчно за българския народ. Защото виждам майка ми и баща ми – баща ми е юрист, майка ми е лекар – те няма да могат да оцеляват в нашата държава. Това ме изкарва извън равновесие. Лъжите, двуличието, думите „морал“ от хора, които не притежават морал, опитите да бъда изкаран предател, а всъщност аз казвам истината и истината ме прави в момента толкова силен и единственият глас на народа. Защото аз не виждам някой друг да ги говори тези неща. Всички ги знаем, нали? Това е като публична тайна. Всички знаем това нещо, ама то е тайна.
И нещо много важно, заради това, което се случва в последно време със заплахите към мен. Не може цяла партия, цяла коалиция, цяла държава да е заложник на някакви извратени отношения между трима човека. На това нещо трябва да бъде сложен край. Защото на групата на ПП им е трудно да приемат тези аморални действия, на коалицията й е още по-трудно. А на държавата това дава такъв знак на хората, че всеки може да си направи любовника или любовницата шеф на Парламента или адвокат на ББР.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Пълно е с такива случаи…
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Ето това не трябва да става!
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: И все пак виждаме, че над всичко е спусната една пелена, която не дава възможност дори на хората, които се доберат до истината, да я покажат. Все пак, как можем да се измъкнем от тая небулоза, която ни покрива като общество, като държава? Която не дава възможност на хората да изразят това, което искат?
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Това е най-сложният въпрос. Откъде да тръгне всъщност искрата на това да се промени ситуацията? Твърде вероятно е да тръгне от трагични събития. От катаклизъм, от убийства на някой, от изчезване на някой. Другият вариант е да речем, че самото общество вече е създало стаден имунитет и не му пука. Това означава, че ние сме приключили като нация с родовата ни идентичност. Аз не вярвам в това, че сме приключили. Вярвам, че голяма част от негласувалите, хората, разочаровани, отвратени, виждайки всички тези предателства, всъщност ще се активират в един момент и ще имаме опция. Защото това не е опция, което е в момента.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Трябва катализатор!
РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Трябва катализатор. Вие знаете как става. Особено като сте били в Близкия изток, там винаги става по един и същ начин процесът на катализиране на събития. Въпросът е, че в България, в Европейска България, ако това стане – Вие помните – самозапалили се хора, сега в протестите пребиват хората… Примерно, ако не си беше подал Боби Михайлов оставката, щяха да влязат във Футболния съюз феновете да го намерят. Това недоволство обаче, те трябва да го насочат не срещу него, той е най-малкият проблем, а срещу управляващите, които дълги години буквално унищожават България.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Може би надеждата, че все пак нещо ще стане трябва да продължава да ни държи, драги зрители, и борбата да стигнем до тази надежда. Не само да я чакаме от свише да се стовари върху нас, това няма да стане! Благодаря на Радостин Василев за този интересен разговор, защото много трудно някой си позволява да каже в подробности за всички тези дълбоко скривани тайни, с които властта ни държи, държи цялото общество като свой заложник, за да изпълни своите цели.