24 ноември 2025, „Не се страхувай“

Днес е понеделник, 24 ноември. В четвъртък, след три дни изтича ултиматумът, който Тръмп е дал на Зеленски. Приема или не плана от 28 точки за прекратяване на войната в Украйна. Отхвърли ли го, украинският фюрер ще извърши политическо самоубийство. САЩ ще спрат доставките на оръжие и няма да предоставят повече разузнавателни сведения на Киев, т.е. ВСУ бързо ще капитулират пред руснаците. Тежко му и горко тогава на Зеленски. Ако приеме, може би ще има по-добра съдба в изгнание, зависи дали ще му позволят да замине въоръжените нацистки формирования. Но за да представим обстоен анализ на обстановката около Украйна, трябва да сме наясно с три въпроса: 1. Какво стана, 2. Защо стана и 3. Какво ще следва.

Да видим първо какво стана, как започна. По-миналата седмица приближени на Зеленски бяха уличени в кражба на 100-ина милиона долара. Видяхме сакове, пълни с пачки и някаква тоалетна чиния от злато, в която обкръжението на киевския фюрер е облекчавало съвестта си. Единият заподозрян, смятан за спестовната касичка на Зеленски, бяга в Полша часове преди да бъде обявен за издирване. Предупредили го. Оттам отлетял към Израел. Последваха го един министър, една министърка и кой знае колко дребни риби, оборудвани с чувалчета с пачки. Ясно беше, че нещо ще става. Западът отдавна знае за гигантската корупция в Украйна и фактът, че започна да вдига шум значи, че предстои голямо разиграване. И големите западни вестници почнаха да пускат малко по-малко подробности от т.нар. мирен план на Тръмп. Разбрахме, че разкритията за корупция са средство да бъде накаран Зеленски да приеме плана Тръмп. В противен случай, ако се опъва, разкритията ще продължат, докато стигнат върха на пирамидата. Стана ясно, че планът няма как да се хареса на Зеленски, но няма как и да бъде отхвърлен от него. Ако го приеме – лошо, ако го отхвърли – още по лошо. И миналия петък вече се знаеше какво съдържат 28-те точки на плана. Не мога да не изтъкна най-важните от тях, такива, каквито бяха оповестени:

– Украйна няма да влезе в НАТО и няма да разполага натовски войски на своя територия. Това е първото и главно искане на Москва. То подсказва, че няма да има ново разширение на НАТО в близост до руската граница. Уточнението може да засяга страни като Молдова, Армения, Грузия и азиатските републики от бившия СССР. 1:О за Путин.

– Крим, Донецк и Луганск ще бъдат признати за де факто руски, вкл. и от САЩ. 2:О за Путин.

– Украйна приема да е неядрена държава с много по-малка, максимум 600 000 армия. 3:О за Путин.

– Свобода за изучаването на руски език, религиозна толерантност и денацификация на Украйна. 4:О за Путин.

– Русия ще бъде реинтегрирана в световната икономика и ще се присъедини към Г-8. Санкциите ще бъдат отменени на етапи. 5:О за Путин.

– Украйна ще получи гаранции за своята сигурност от САЩ. А САЩ ще получат компенсации за гаранциите. Хубава формулировка за утвърждаване на американските икономически интереси.

– Русия ще сключи с Европа и Украйна всеобхватно споразумение за ненападение. Това е малко в сферата на добрите намерения, защото в Лондон, Берлин и Париж не изглеждат много въодушевени от тази перспектива.

– Украйна отговаря на критериите за членство в ЕС, казва Тръмп и ще получи краткосрочен достъп до европейския пазар. Може да отговаря, но това не значи, че ще я приемат. Най-малкото защото за да си в ЕС се иска преди това да си бил приет в НАТО, знаем го от собствен опит. А Украйна в НАТО, както видяхме преди малко, няма да влезе.

– До 100 дни в Украйна трябва да им избори. Т.е. на Зеленски му остават 100 дни власт.

 

Това нас, разбира се, въобще не ни интересува, могат да го преживяват тежко само нашите хубавци, които се целуваха и прегръщаха с него. За да не страдат много бихме им препоръчали да го последват, където и да отиде. Така и ние, и те ще са доволни. И може би най-важното:

– САЩ и Русия ще се споразумеят да удължат валидността на договорите за неразпространение и контрол над ядрените оръжия, вкл. Договора СТАРТ1. Ще бъде създадена и съвместна руско-американска група по сигурността.

Да видим защо планът бе огласен сега. Оказа се, че той съвсем не е от вчера. Бил е обсъждан още преди срещата в Аляска, уточняван по време на смята среща и доразвит след нея, обяви в събота Путин. https://www.youtube.com/watch?v=I5ag9QMmzWI

Явно всичко се е развивало след съгласуване между Москва и Вашингтон.

А какво наложи планът да бъде сложен на масата сега? В основата е преценката, че за САЩ отношенията с Русия стават по-важни от отношенията с ЕС. Първо, главната задача е да се предотврати ядрената война. Решението на този ключов за човечеството въпрос няма да дойде от Брюксел, ще дойде след съгласуване с Москва. А и Европа вече не е нужна на САЩ като плацдарм за война с Русия, новите технологии я направиха излишна. Разбира се, има и други фактори, които наложиха появата на плана. На първо място – убеждението, че Русия не може да бъде победена. На второ – напредването на руснаците, вероятността да превземат Одеса и все по-слабата съпротива на украинците. Последните бягат от военната служба, а тези, които биват прибирани, все по-често вдигат бялото знаме. На трето, САЩ искат да стабилизират отношенията с Русия, за да се съсредоточат върху китайското предизвикателство. Нищо чудно и върху проблема им с Венецуела, която е по-важна за тях от Украйна. На четвърто, американците не може да са доволни, че техните данъци отиват в джобовете на Зеленски и компания. Според бившия аналитик на ЦРУ Лари Джонсън американското Министерство на войната сега проследявало къде са потънали едни 48 милиарда долара. Те били дадени на Зеленски, но не се знае какво е станало с тях. Джонсън твърди, че следите водят към банки в Естония и Кая Калас имала отношение към тези преводи. https://www.youtube.com/watch?v=I5ag9QMmzWI

Нищо чудно с тези пари киевският фюрер да си е купувал политическа подкрепа и да е стимулирал русофобията из Европа. Може прегръдките и подкрепата на нашата върхушка за Зеленски да са били също щедро възнаградени. Знаем, че тука много му се кланяха, като на човек, който раздава пари.

И сега, какви могат да бъдат последиците от налагането на плана Тръмп. Първото и най-важно следствие е прекратяването на военните действия и на избиването на украинци и руснаци. Второто е намаляване на напрежението между Русия и САЩ. Отдалечава се опасността от термоядрена война. Продължава се действието на договорите за стратегическите нападателни оръжия. Съобщено бе,че група американски генерали заминават на посещение в Русия. Започват интензивни разговори за икономическо сътрудничество. Ще падат санкции и забрани. На трето място може да се очаква промени сред европейската върхушка, обвързана с киевския режим. Всички тези, които разчитаха с украинската кръв да заграбят руските богатства, които разпалваха омраза и твърдяха, че няма да позволят на Путин да победи, ще трябва да слязат от пиедестала си.

Нищо чудно събитията около Украйна да доведат до пукване на цирея, който от доста време трови Европа. Събрал е много гной и смрад и му е време да освободи общия ни организъм от отровното си присъствие. Възможно е краят на войната в Украйна да доведе до такива политически трусове в Европа, каквито предизвика през ‘89 г. падането на Берлинската стена. Не със същия знак, но пак водещи до освобождаването на натрупаната негативна енергия сред европейците. Такава е неумолимата логика на политиката, нали?

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите