8 декември 2025, „Не се страхувай“

Още новата 2026 г. не е дошла, а Европа навлезе в драматичен, изпълнен с опасности и премеждия период. Ще изчезне ли еврото, ще се разпадне ли ЕС, загива ли европейската цивилизация? Въпроси, които доскоро изглеждаха идиотски, толкова абсурдно беше да предположиш положителен отговор. Сега, в края на 2025 година, когато мина една година от втория мандат на Тръмп, в САЩ смятат, че европейската цивилизация, ЕС, т.е. и еврото са смъртно застрашени. При това до подобни изводи стигат институции, организации и лица, в чиято осведоменост и капацитет за анализи никой не се съмнява. Да видим фактите.

  1. Новото издание на Стратегията за национална сигурност на СЩ, публикувано в петък, обявява, че Европа е пред “неизбежно цивилизационно заличаване“. Тя е изправена, в рамките на следващите 20 години, пред ‘’тотален културен разпад’’, се посочва в документа. И коя е главната причина за това състояние? Имиграцията! Тя може до две десетилетия да направи Европа неузнаваема, а някои страни от НАТО да се превърнат в неевропейски държави, изтъква Стратегията. Колко е основателно това предупреждение се потвърждава от една получена от друг източник статистика. А тя е, че за 2023 г. в цяла Европа, Русия вкл., са родени 6.3 милиона, докато само в Нигерия бял свят са видели 7.5 милиона бебета.

Как Ви се струва? Чували ли сте по- мрачна оценка за бъдещето на Стария континент? И това не е всичко. Документът отбелязва, че след 1990 г. делът на Европа в световния БВП е паднал от 25 на 14 %. Т.е. Европа отстъпва дори от това, с което владееше някога света.

Стратегията съдържа и неприкрити критики към “ европейските официални лица, които имат нереалистични очаквания за войната в Украйна “. Казва го не Кремъл, казва го Белият дом. Оценката обяснява защо отношението към Урсула фон дер Лайен е обидно пренебрежително и защо Марко Рубио не иска да чуе за среща с Кая Калас.

Документът става още по-интересен за нас, защото споменава за “нестабилни правителства на малцинства, много от които потъпкват основни принципи на демокрацията, за да подтискат опозицията“. Познахте ли някой зад цитата? Нека управляващите да прочетат този пасаж, който може би обяснява защо САЩ продължават да не пращат посланик тук.

Има ли нещо за Русия? Има. Много! Тя се споменава 10 пъти, но нито един път като заплаха.

Стратегията е много интересна, заслужава да я изчета сега цялата, но нямам толкова време. Затова се опитах да извадя най-важното и да си направим някои изводи. А те са:

  1. Ако цитираният преди малко пасаж за нестабилните правителства на малцинствата се отнася и за нас, може да предполагаме, че САЩ биха подкрепили тук друго правителство, родолюбиво, което ще се радва на по-широка подкрепа. ‘’Нарастващото влияние на европейските патриотични партии дава голям повод за оптимизъм’’ се посочва в стратегията.
  2. Ако вникнем в духа на документа, ще трябва да се дистанцираме от Урсула ФДЛ и Брюксел внимателно, но твърдо. Така, че ако ЕС почне да се разпада, да се измъкнем първи и да не останем под развалините. Борисов, верен на себе си, прояви забележителен политически усет като подкрепи плана Тръмп и леко се отдръпна от войнствената риторика на Мерц и съдружие.

3.След като САЩ подчертават значението на стратегическата стабилност с Русия не трябва ли ние да последваме Орбан и да възстановим отношенията с Москва. Доколкото разбирам, те могат да ни дадат зелена светлина за подобен ход, стига да знаем за какво и как да го поискаме.

  1. Задължително! Да забраним достъпа на мигранти, докато не са почнали да ни задушават.
  2. Можем да се опрем на призива на САЩ и да възстановим националната си идентичност и самочувствието си, мачкани и заличавани досега от арогантни съюзници и продажни управници.

6.Да застанем до САЩ като отхвърлим заедно с тях ‘’катастрофалните идеологии за климатичните промени и нулевите емисии, които толкова много навредиха на Европа’’, както се сочи в стратегията.

За размера на кризата свидетелства още един факт. Всички знаем колко много Европа, най-вече Германия, Великобритания и Франция са обвързани с киевския режим. Станали са като скачени съдове. Пресъхне ли единият, пресъхва и другият. А киевският приключва, особено след като Тръмп прекрати помощта и предостави това удоволствие на Европа. Европейските лидери, не всички, но много от тях са изправени пред перспективата: или поддържат киевския режим или той пада и те с него. Но за да го крепят, а с него и себе си, трябват пари, много пари, около 100 милиарда евро годишно. Те ги нямат. Искаха да ги вземат, като заложат замразените руски активи. Направят ли го, това ще е самоубийство и край на еврото, казват в Москва. И Белгия, която държи активите, отказа да ги предаде. Тя знае, че след това ще бъде осъдена да компенсира Русия за кражбата. Пари по бюджетите няма, Белгия не дава руските авоари и на всичко отгоре Орбан наложи вето на плана за 90-милиарден заем за Украйна. В резултат Зеленски губи надежда, че Европа ще продължава да го издържа. Големите въпроси сега са два: първо, не дали, а кога ще рухне киевският режим и второ – колко време след това ще паднат и подкрепящите го в Европа правителства.

Като капак на мрачните новини Илън Мъск безцеремонно обяви, че ЕС трябва да бъде премахнат и суверенитетът трябва да бъде върнат на отделните държави. Европейската бюрокрация задушава Европа до смърт, подчертава най-богатият човек на света и поддържа оценката, че Европа се е превърнала в Четвъртия райх.

За да приключим темата, трябва да кажем, че тезите, посочени в стратегията, са достоверни, обективни, изводите са логични, но целите може да не са в интерес на европейците. Критиките изглеждат добронамерени. Като че целят Европа да види недъзите си, за да се избави от тях. Но може би САЩ не искат Европа да е единна, за да я манипулират още по-лесно. Не е изключено. Който може, налага волята си. При всички случаи, където и да е истината, ние трябва да утроим вниманието си, да следим процесите и да действаме при всеки един случай само и единствено в интерес на Отечеството, а не на Брюксел, Вашингтон, Анкара, Москва или който и да е. Само така ще преминем по-безболезнено през бурята, която ни връхлита.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите