ЕС можел да прибере 140 млрд евро от компаниите, които произвеждат евтин ток и да ги раздаде на тези, които произвеждат скъп, разбираме от последното прозрение на германската гинеколожка, превъплътила се в министър на отбраната и после в шеф на ЕК. Става дума за г-жа Фон дер Лайен. Браво, бе! Ето европейската солидарност в действие. Завидяха ни, че имаме Козлодуй и искат да ограбят печалбата му, за да компенсират страдащата Германия, закрила атомните си електростанции и легнала на любимите си вятърничави източници. Може би сега си блъскат главата, че закриха четирите блока на първа атомна и блокираха Белене, защото колко много щяха да отмъкнат. Имаше един комисар по разширяването, Ферхойген, помните ли как ни извиваше ръцете да закриваме Козлодуй. Сега видяха, че можем да се разминем с 19-те градуса и пощуряха. Видяха в слепия едно око и тръгнаха и него да извадят.

Въобще ако сегашният ЕС има излишък от нещо, това е от скудоумие. Всичко друго е в криза, глупостта е в разцвет. Потвърждения на това заключение получаваме всеки ден. Миналата седмица г-жа Фон дер Лайен обяви, че ‘’руските военни вземат чипове от съдомиялни и хладилници, за да ремонтира военния си хардуеър, тъй като са им се свършили полупроводниците“. И това не в махленски препирни, а в официалния доклад ‘’За състоянието на съюза “, изнесен пред европейския парламент. Представете си как руският полковник човърка в кухнята, за да извади части за поправка на ракетата Сармат.

„Руската индустрия е срината, финансовият сектор е в реанимация ‘’, не спира с умозренията си г-жата и гледа с триумфален поглед зяпналите я евродепутати, сякаш тя лично е разпердушинила военната машина на Москва.

И докато председателката на ЕК държеше бодряшката си реч, половината от доменните пещи на стария континент затваряха. Металургичната промишленост на цяла Европа бере душа. Закриват се заводи за керамика, захар, стъкло, торове. След тях идва лавина от фалити. Европа може би никога повече няма да има достъп до евтиния руски газ, който и помогна да се конкурира с богатите на ресурси САЩ, писа „Уолстрийт джърнъл“. С други думи, Европа никога повече няма да бъде конкурент на САЩ. Ако сте се питали каква може да е целта на войната в Украйна, вече може да я видите. И това е един от основните, вече необратими резултати от санкциите срещу Русия, в които Европа така въодушевено се включи.

Да, САЩ блестящо изиграха Европа! Подложиха и динената кора на санкциите, тя стъпи на нея, изпързаля се и се пльосна по гръб. Необратимо. За няколко години американците ще заграбят пазари, технологии, разработки, ще глътнат най-перспективните учени и инженери. Така както някога планът Маршал вдигна Европа на крака, така планът Байдън ще и види сега сметката. Всъщност Байдън има много малък принос в тази разработка. Тя трябва да е доста отдавнашна, може би още от времето на Рейгън. САЩ нямаше да са доволни, ако разпадналият се Съветски Съюз се беше превърнал в суровинен придатък, в гръб на Европа, беше прелял богатствата си в нейните икономики. На американците им трябваше слаба Русия, но не им трябваше силна Европа. Нямаха нужда от конкуренти. Излизането на най-верния им съюзник – Великобритания от ЕС бе елемент от плана за разклащане на Европа. Брюксел така и не проумя за какво става дума. До такава степен евроатлантическите ценности го бяха вцепенили. Сега, дори да приемем, че Европа разбере какво се е случило, тя вече няма сили и не е в състояние да реагира.

Всъщност Русия обърна гръб на Европа, заряза я на американците да я манипулират и превключва към новия център на света – Азия. Отношенията между Русия и Европа никога повече няма да се върнат на предишното равнище, каза един високопоставен руски дипломат във Виена. За това състояние на нещата, безспорно благословено от САЩ, огромен принос има и слепотата и некадърността на това, което се представя като европейско ръководство. Тези хора направиха историческата грешка да пренебрегнат визията на де Гол и Вили Бранд и сега всички, ние вкл. , ще им сърбаме попарата.

Европа върви към това да се бананизира, т.е. тя ще се превърне в група бананови републики, важните решения в които ще се вземат от американското посолство. Тя ще остане пак красива и привлекателна, но само като музей на минало величие. В него пак ще има Лувър, Прадо, Колизеум и Гучи, но това, разбира се, съвсем няма да е достатъчно, за да бъде център и движещ елемент на световната политика и икономика, както досега.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите