15 декември 2025, „Не се страхувай“
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Сега, драги зрители, ще разговаряме с едно от емблематичните имена на българската телевизионна журналистика, чиито блестящи анализи на световните събития винаги са се посрещали с огромен интерес. Добър вечер на Тома Томов, който за пръв път е в студиото на „Не се страхувай“.
ТОМА ТОМОВ: Здрасти, Васко. Здрасти. Много над петолинието си ти!
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Понеже се познаваме от много години, ще минем на „ти“. Извинявайте, драги зрители, не е съвсем прилично, но пък няма как да минем на Ви, да си счупим езика.
ТОМА ТОМОВ: Да. Значи, кое е интересно – аз си спомням, че Йом Кипур, войната – ти го знаеш това нещо – 1973-та година. Аз тогава бях в Кайро и си спомням, че за 15 минути, когато египтяните минаха канала /Суецкия/, изстреляха 100 000 снаряда и аз бях там. Спомняш си за 101-вия километър, когато там дойде генерал Шарон. И това, което най-много ми е направило впечатление в тебе – искам да го знаят и българските зрители – е, че когато в една страшна война, ’82 година, всички български дипломати и телевизионни журналисти, целият екип, който беше в Бейрут, се евакуираха. Човекът, който остана там, беше Васко Василев и аз те поздравявам за тая смелост!
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Благодаря.
ТОМА ТОМОВ: Ти знаеш, тоя регион и на двамата ни е в сърцето. И сега как продължава там с тая невероятна смърт…Спомням си един път имах един дълъг разговор с един от най-големите специалисти на Близкия изток, академик Примаков. Той тогава още беше просто журналист на „Правда“ и той накрая казва: „Вие знаете ли, познавате ли Васко Василев? Предайте му поздрави.“
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Да. Аз трябваше да отида да стана аспирант, докато академик Примаков беше директор на Института за Азия и Африка към Академията на науките на Съветския съюз. Но тогава не ме пуснаха моите шефове и т.н. Но ти ми припомни един много хубав елемент, който е страхотно изпитание за всеки един мъж, пък и за всяка една личност, да не говорим за всеки един журналист – да се озовеш в такава война, каквато сме били с Томата, и да оценяваш всяка една секунда действията си, за да вършиш и работата си, пък и да се запазиш. Но като че ли второто остава на заден план. Човек иска да свърши работата, да покаже, да разбере, да научи, да информира.
ТОМА ТОМОВ: Ние, и двамата с тебе, сме 20-ти век. Повтарям – 20-ти век. Ние видяхме личностите на командния мостик на епохата, мотахме се там, интервюирахме ги, гледахме ги, разказвахме за тях. Това беше една удивителна епоха. Обаче до ден-днешен не мога да разбера защо загубихме ние, българите, защо загубихме 20-ти век? И не мога да си отговоря на тоя въпрос!
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Защото започна лошо, започна с Междусъюзническата война…
ТОМА ТОМОВ: Да, когато имаш пасионарен момент – цялата нация! Тая нация можеше да бъде сега на три морета и да бъде 50 милиона!
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Така е. Но сега е 21-ви век. Може би най-интересното, което го отличава, е технологичната революция, която ни завладява. Живеем по различен начин.
ТОМА ТОМОВ: Препоръчвам ти книгата на Александър Карп, CEO на Palantir. Той в момента е абсолютният авангард на тази революция – там са са Питър Тил, Марк Андрийсен, Илон Мъск най-вече, Безос, Зукърбърг. Тази книга, тя се казва „Технологическата република“ и според Карп, най-голямата демокрация, САЩ, върви към една нова „технологическа Спарта“. Той цитира големите мислители, които казват, че когато Западът се разширява по света, той не е вървял със свещениците си, а с организираното насилие. И погледни неговата фирма – тя е в момента най-организираното насилие в Близкия Изток! Той е много интересна личност – той самият е евреин, а от другата страна, майка му пък е от черните. От началото е социалист-марксист, а след това става съвсем друго нещо…Донор е на Демократическата партия в САЩ, след това става един от поддръжниците, заедно с Питър Тийл, на такива хора като Джей Ди Ванс, на Тръмп.
Но аз много внимателно в момента следя двама души, които определят епохата. Единият е Илон Мъск – удивителна фигура, която влиза властно в политиката. Ето: „Разформирайте тази Европа! Тръгнете по друг начин!“ Интересно е, че в биографията му има българин до него – Кико Дончев, главният инженер на SpaceX. Мъск е очевиден гений, който по някакъв начин ще изведе човечеството на междупланетарно ниво, и който влиза в политиката с 300 милиарда, давайки ги на Тръмп. Другият е е един още по интересен човек – китаец, роден в Тайван, работи в Америка – Дженсън Хуанг от NVIDIA. В момента фирмата му е с капитализация от 5 трилиона. Това е една страхотна борба, това са стотици инженери, които всеки ден работят по 20 часа и тяхната единствена цел е да победят екипите на, да кажем, конкуриращите фирми от Силиконовата долина. Та, имаш едно просто пространство, което е авангардът на ХХIвек – Силиконовата долина – и имаш стотици хора, инженери, голяма част от тях са гении, и те вървят напред. Дали ще стигнат до тази точка на сингулярност – говори се за 30 години период – но върви една огромна научно-техническа революция, огромна, която ще промени всичко на земята. И това е най-интересното, което в момента става. Онзи ден Дженсън Хуанг каза: „Ние сме пред китайците само на една наносекунда“. А „Файненшъл таймс“ го обяви за човек на годината и зададе съвсем естествения въпрос: „А китайците няма ли да ви бият?!“. Защото китайците имат 220 пъти по-голяма корабостроителна промишленост, защото китайците в момента имат най-добрите успехи в ядрената енергетика – те вкарват 6-8 ядрени реактора годишно, те имат огромен успех по отношение на батериите, на ветроенергията…В какво ли не са напред?! Те избягаха толкова напред пред американците в производството на електрически коли дори.
Така че двубоят е: една страна, която се ръководи от инженери – в Китай всичките ръководители са инженери и една страна като САЩ, където ръководителите са юристи или съвсем друго нещо, хора, които по-скоро могат да спорят, да общуват, да съдят, да присвояват, да увеличават паричните си доходи – тоест една Република на Капитала, която по някакъв начин изсмуква ума на цялата планета, в концентриран вид в Силиконовата долина или китайците, които имат хиляди, хиляди стартъпи на много по-ниско равнище като финансиране, но 7 пъти годишно повече инженери и същевременно има 40 000 км скоростни влакови линии…в Америка няма и 100.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Тази технологична революция ли е в основата на смяната на външнополитическите приоритети на Америка, отразени в новата стратегия за национална сигурност?
ТОМА ТОМОВ: Този документ е само три страници. Америка се връща към това, което е била. Кисинджър пише в книгата си „Дипломацията“, че навремето България е имала по-голяма армия от САЩ. Истината е, че Америка винаги е била „вън“ от света. Тя влиза в него като най-големият длъжник, но излиза като победител в две световни войни. Те наказаха Япония с две атомни бомби, окупираха я, направиха същото с Германия и им внушиха, че са злото на света, създавайки управляваща класа с абсолютно „измити мозъци“. И това в момента го наблюдаваме в лицето на господин Мерц.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Смята се, че в секретните страници на тази стратегия има виждане за коридор от Полша през Австрия, Унгария и Италия, който разделя Европа на две. Това нова „Ялта“ ли е според тебе?

ТОМА ТОМОВ: Това, което аз виждам – първо тази „CORE 5“ концепция, тоест, ние 5-те Големи /САЩ, Китай, Индия, Русия, Япония/ ние ще решаваме, ние 5-те клъстера. САЩ и Русия са естествени съюзници още от времето на Александър II, когато той им подарява Аляска, за смешни пари, съзнателно им я подарява. Аз много внимателно следя това, което се случва в Русия и в САЩ. Руският елит, включително Путин, е „западник“. Неговата идея беше съюз между Германия и Русия, но тя се провали с взривяването на „Северен поток“. В момента има един американец, който донякъде в идеите си ми прилича на Рузвелт, който ми прилича с идеите си на речта за мир на Джон Кенеди, заради която го убиха…тоест, САЩ и Русия са естествен съюзник. Един път вече САЩ са индустриализирали Русия, това е при Сталин: Русия е една страна селска, 70% неграмотна, 1929 г. Сталин казва: „Или ще ги настигнем тези за 10 години или они нас сомнут – те ще ни смажат“. И в рамките на 10 години – 1929-1940 г. американците построяват в Русия 25 000 завода, 8 000 от които са големи. Само един човек, Алберт Кан се казва, Сталин му дава 2 млрд и половина, което е колосална сума за онова време, построява в Русия 571 завода. Представяш ли си – построяваш един танков завод в Чикаго или тракторен завод, след това го разглобяваш, товариш го на стотици кораби, пращаш го в Русия – това са заводите в Харков например…Ами УралМаш е построен от амриканците! Тези танкове – Т90 – те са правени на американски стругове по онова време. Фактически, хиляди американски инженери направиха Днепрогес / третият по големина язовир в света след американските язовири Хувър и Уилсън/, направиха тия огромни заводи, благодарение на които след това Русия издържа Втората световна война. И кой беше основният й съюзник? Ами Съединените щати.
Сега, по същия начин може да се каже, че може да има едно ново влизане на Русия в новата технологична епоха, защото Русия притежава всички редки метали, които са необходими за тая епоха. Освен това Русия притежава безценна земя на Севера !!!!
Когато правих филм за Газпром съм летял там – излиташ от града и летиш над една празна земя до Ямал 6 часа. Това са огромни земи, кито сега ще бъдат усвоени. Тоест, ако Русия и САЩ станат приятели, каквото е желанието и на руските и на част от американските елити, тогава Русия ще бъде не младши съюзник, както е сега, на Китай, защото в момента Русия е младши съюзник – Китай е милиард и половина, Русия са 150 милиона души. Да, Русия има огромна ядрена мощ, най-голямата в света, равна на американската, но виж какво правят китайците – те строят ядрени силози за техните ядрени ракети до руската граница. Ако американците излетят руснаците ще трябва да реагират. Руснаците произвеждат плутоний за техните ракети, а китайците влагат целия ядрен добив за създаването на 7, 8 ядрени блока. И в рамките на 20 години Китай ще бъде най-голямата ядрена сила като ядрени станции. А това е необходимо за технологическата революция.
Тоест, вижда се едно съревнование – Русия, Китай и Америка, в този триъгълник, в който винаги е най-добре двама да са срещу един. Американците разбират това нещо и искат да откъснат Русия от Китай. Аз съм убеден, защото внимателно следя Русия, че там целият интелектуален елит е готов на това – кулите на Кремъл. От друрга страна, Русия и Китай в момента имат много силен военен съюз. И той е свързан и с Глобалния Юг. В САЩ има една Дълбока държава – цялата чиновническа администрация, 2 милиона, гласуват за Демократическата партия, не се знае докога ще е Тръмп, дали след това ще дойде Джей Ди Ванс за 2 мандата или ще дойдат отново Демократите, така че или ще продължи старият курс на Студена война или ще продължи нвият курс, който е американо-руски, реално, съюз.
И тогава тази Европа, каквато я познаваме, няма да я има. Аз няма да се учудя ако имаме нова версия на Австро-Унгарската империя. Европа, в която ще имаме съвсем ново силно ядро в Близкия Изток, силна Турция и силен Иран. Европа по съвсем друг начин, под английско ръководство – защото Англия може да е бивша империя, но Англия в момента има Сити, а Сити това са 40 000 фирми, които от въздуха правят пари. Освен това, техният интелектуален елит е много голям. И знаеш, техните амбиции стигат чак до Казахстан.
Това, което виждаме е, че няма да гоима този Европейски съюз, който е сега. Това е сигурно. Вероятно цялото сегашно ръководство на ЕС ще бъде изметено в рамките на 2 години.
Големият въпрос е – какво ще стане с Германия? Дали ще дйдат такива като „Алтернативата“ или ще победи това крило, което сега води Мерц? И тези неща са свързани с Украинската война. Ако, да кажем, откраднат на руснаците тези 200-300 милиарда в Euroclear в Брюксел, тогава украинците ще имат възможност да воюват две години с тези пари. А има ли още две години война – нещата са неясни.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Като че ли по-скоро Германия върви към един упадък, постоянен. Защото той е дефиниран не само от хода на военните действия…
ТОМА ТОМОВ: Но, Илон Мъск казва, че в крайна сметка винаги се стига до Четвърти райх. А Четвъртият райх какво прави – винаги върви на Изток.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Четвъртият райх, обаче, този път е под сериозна заплаха. Той не е в състояние да продължи сам ако с него не са Англия и Франция..
ТОМА ТОМОВ: Освен това, какво ще измислят германските елити? Те измислиха най-голямата глупост на Земята – „Зелената сделка“, заради която щяхме да закрием сумати заводи.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Добре че пропадна навреме.
ТОМА ТОМОВ: Слава Богу, че тази глупост пропадна. Европа е в страхотен сблъсък в момента. Тези, соросоидите, дето им казват… От друга страна, видяхме прекрасната реч на Джей Ди Ванс в Мюнхен и това, което открито, директно говори Тръмп. Европа не знаем къде ще бъде, това е конфлит и то много голям. Виж как и българските елити почнаха да се обръщат и да се дистанцират от Брюксел. Ами ако руснаците влязат в Одеса, какво ще правят в София? Брюксел е един бюрократичен елит, който никой не е избирал. Какво ще кажат народите в следващите две години? Например, във Франция, мисля, че ще има президент Бардела. Какво ще кажат народите в Германия? Ще видим…
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Смяташ ли, че противоречията между ЕС, ръководството на ЕС и САЩ ще се засилват?
ТОМА ТОМОВ: Зависи колко ще оцелее Тръмп, до кога. Доколкото разбирам, Демократите залагат всичко на това, че той догодина ще се провали на междинните избори и след това те ще могат да си върнат властта. Той ще се справи ли с прблемите на икономиката? Той ще се справи ли с бурната технологична революция, когато имаш конфликт на елитите в Америка, очевиден конфликт? Бъдещето е неясно, ние не знаем кой ще управлява Америка в следващите 6-7 години.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Ако се установи, обаче, този „петумвират“ между САЩ, Русия, Китай, Япония и Индия /CORE 5/ светът ще бъде далеч по-предвидим…
ТОМА ТОМОВ: Не! Ще бъде хаос, хаос, хаос. И междусистемни войни. И това ще продължи поне 30 години.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Между самите тях, 5-те големи или между техните проксита?
ТОМА ТОМОВ: Има една версия, че светът ще си решава проблемите на XXI век чрез ядрено оръжие и така ще се прочисти задръстената канализация на света. Другата версия е, че въобще няма да бъде употребено ядрено оръжие. Ако гледаш сегашните европейски елити, те са убедени, че могат да воюват с Русия, защото те са убедени, че Русия никога няма да употреби ядрен оръжие.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Смяташ ли, че са убедени? Или го правят по някаква друга логика?
ТОМА ТОМОВ: Това, което е сигурно е, че Европа днес е управлявана от крайно убедени в това русофобски елити и това поколение ще е така докато умре.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Трябва да си луд да смяташ, че ще победиш Русия…
ТОМА ТОМОВ: За тях самата Русия е зло. Не само Путин, Русия. Точка. Русия няма място в Европа – според тях. Дали ще е така?!
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Ама то и за нас сегашното управление също е зло, но не можем да го изхвърлим…
ТОМА ТОМОВ: То в България управлението е като носна кърпичка, сменя се непрекъснато. Българските елити? Какви са те? Те са като листата във въздуха, които вятърът ги вее.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: И като паднат, изгниват. Възможен ли е, според теб, въоръжен конфликт между Европа и Русия? И къде ще отидат САЩ при такъв конфликт?
ТОМА ТОМОВ: Днес разхождах кучето си в парка с един германец, прекрасен германец – има хубава лодка, хубава къща, много хубава жена, българка. Като го питах ще има ли при тях задължителна военна служба – представяш ли си хиляди германски танкове, водени от някой генерал като Майнщайн или Гудериан да тръгнат към Русия? Боже, ми това е невъзможно! С тези младежи, които сега са в Германия, това е изключено. Единственото, което хубаво става сега в Германия е, че има един милион украинки и те ще подобрят генофонда на германския народ, защото те са красиви жени.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Ще се разпадне ли Европейският съюз?
ТОМА ТОМОВ: Не, не! Аз съм убеден европеист! Интервюирах с огромно уважение Жак Делор имам филм за него. Когато бях малък моите герои бяха Александър Дубчек, Енрике Беленгуер. Моите герои и до ден днешен са мъже като генерал Де Гол. Европа е създавала такива личности, ще ги създава и в бъдеще. Това, което е в Европа в момента е едно междучасие на разума.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Само че европейският елит, европейското управляващо тяло направи една друга крачка – започна да мачка жестоко своите опоненти. Аз гледам какво направиха със Саркози, какво направиха с Филип дьо Вилие във Франция. Това са блестящи умове, които ги смазаха.
ТОМА ТОМОВ: Да, но аз вярвам, че Европа ще остане не музея, а ще остане един интелектуален фар, духовен фар. Европа има колосален интелектуален и духовен ресурс. Европа страхотно е напреднала във всичките векове, в които създаде тази цивилизация и ще бъде много жалко да се разпадне, а и аз не вярвам, че тя ще се разпадне.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Но, при всички случаи трябва да се реформира! А може ли Европа да се облегне на Близкия Изток? Какво влияние може да окаже той на Европа, защото в момента влиянието му се измерва с арабизирането на европейските елити, с ислямизирането на европейската действителност?
ТОМА ТОМОВ: Е, да, но в крайна сметка и Албер Камю дойде от Алжир, Зидан от къде дойде? Перлата на планетата е Средиземно море! И от едната и от другата страна! Всички големи писатели, архитекти, всички най-големи кинорежисьори – те са около Средиземно море.
По-скоро мисля, че Близкият Изток, ти го познаваш по-добре от мен, ще се преформатира. Той и в момента се преформатира. Той ще участва в научно-техническата революция защото е много богат. А тази революция не може да се прави без пари. Мисля, че имат огромно бъдеще страните от Персийския залив, където вече има много умни хора, има огромно бъдеще Саудитска Арабия. Мисля, че има огромно бъдеще и Иран. Ходил съм много пъти там, интервюирал съм и шаха, и Рафсанджани, и много други и знам какъв елит има тази страна…
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Само ще прекъсна, драги зрители, тук, пред вас, седят двама души, които са единствените българи, интервюирали шаха на Иран.
ТОМА ТОМОВ: Да, имаше много красива жена.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Много интересно става, защото Русия си пробива път към южните морета – през Иран, Сирия, Либия и Африка. [27:05]
ТОМА ТОМОВ: Тя си пробива непрекъснато. Още по времето на Петър Велики и Екатерина Велика. Препоръчвам на зрителите една много хубава книга от Марк Алданов, белогвардеец, който прекарва живота си в Париж. Той пише един много красив портрет на един французин, граф Ришельо. Този граф е далечен роднина на великия Ришельо. Когато става Френската революция той пише едно писмо на Екатерина Велика да му даде някаква работа, емигрант да стане. Тя го кани, приема го в двореца в Петербург и му казва: „В момента моят човек, княз Потьомкин, обсажда Исмаил заедно със Суворов. Отидете при него, той ще ви даде работа.“ Обсаждат Исмали, много красиво е описано. Знаеш знаменитата закана на Суворов: „До 3 часа се предавате, после влизам и ви избивам всичките!“ И този човек, граф Ришельо, получава нареждане от княз Потьомкин да направи един град на Черно море. И той започва да прави Одеса – руската перла на Черно море. И той прави едни фантастичен град, изключителен. То, като погледнеш, руската цивилизация е няколко града и Одеса е един от тях. Граф Ришельо после се връща във Франция и дори става министър-председател. Други примери – Бжежински е роден в Харков, а пък Донбас е създаден от английски и германски индустриалци. Та, Украйна е „проходной двор“, както казват. Навремето, когато Хмелницки иска да влезе в съюз с Русия, Украйна е само 1/5 от това, което е сега. Реално Украйна е създадена от Ленин, Сталин и Хрушчов.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Така е, но говорехме за достъпа на Русия до Южните морета…Те и сега имат излаз през Иран.
ТОМА ТОМОВ: И не само това. Русия има база в Судан, имат база в Сирия, при всяко положение иска да има база и в Либия. И в Черна Африка, където и в момента имат много силно присъствие. Великите сили винаги се стремят на Юг. И Китай е така. А предимството на САЩ е, че те са една държава, която е на два океана. Двуликият Янус – Атлантика, Тихия океан.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Какво очакваш, как виждаш развитието на света през 2026 година?
ТОМА ТОМОВ: О, не знам. Този век ми е чужд!
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Затова излез от него и погледни отстрани, какво виждаш?
ТОМА ТОМОВ: Васко, има една улица в София, която е била „Виа Сакра“ – навремето правих един филм с един велик български архитект Христо Генчев за нея – сега е „Московска“. Ние вървяхме по нея и там има един малък Колизей, по-малък от този в Рим, който стои под сградите отдолу и ние не можем да го видим – не искат да го разкопаят, ние българите сме такива.
Ние с тебе приличаме на някакви набюдатели на световната история от последния ред в Колизея. Долу вали, мъгла, нищо не се вижда, но ние с тебе разсъждаваме. Но все пак имаме едно предимство – този Колизей е в София, София е била любимият град на най-великия римски император Константин Велики.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Ние къде ще излезем, ние специално, България?
ТОМА ТОМОВ: Бих искал да имаме такова място в света, че не да ни казват „хмм, българи“, а да казват: БЪЛГАРИ! Кледал съм как се отнасят към Гена Димитрова, към Гяуров, към Бербатов, към Стоичков. Трябва по накякъв начин българите да придобием самочувствие на победители и да сме субекти на историята, а не само обекти. Да имаме достойнството на хора, от които зависи нещо.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ: Достойнството крепи човека. Без достойнство нито държава, нито човек имат стойност.
ТОМА ТОМОВ: Аз се надявам, че България ще роди силни мъже и жени, които ще имат едно друго място в Европа, заслужено. Последните демонстрации бяха като кислород за мен, дано, давайте момчета и момичета, давайте, искайте друг живот!