28 април 2025 г., „Не се страхувай“

Предстои ли развръзката на украинския конфликт? Решението ще е трудно, защото от двете страни се е натрупала толкова омраза, че една или няколко срещи няма да я излекуват. Но че предстои прекратяване на огъня и някакво успокояване, изглежда твърде вероятно.

Тръмп заплаши, че ако Москва и Киев не отстъпят, САЩ ще се оттеглят от посредническата си мисия и ще ги оставят да се пържат на огъня. Всъщност заплахата е преди всичко към Киев. Тръмп предупреждава Зеленски, че ако не приеме плана му, Украйна ще бъде лишена от всичко, което ѝ позволяваше да удържа – американската финансова подкрепа, военната помощ и разузнавателните данни. Без тях киевският режим набързо ще капитулира, колкото и Великобритания и Европа да го подстрекават да продължава агонията. Всъщност т.нар. „коалиция на желаещите“, сглобена в Лондон, е не по-страшна от бостанско плашило. Тя е измислена за измъкване на европейските лидери от неудобната ситуация, когато твърдяха, че няма да позволят на Путин да победи. А ако в един момент се окаже, че щат-не щат ще му позволят, какво ще правят? Ще си подадат оставките? Не, ще пъчат гърди и ще дрънкат оръжие, за да не паднат от власт. Зад кулисите обаче ще следват Тръмп. Няма къде да ходят. Европейците знаят, че без американска благословия нито една натовска страна не може да прати нито един войник на фронта срещу руснаците.

Да напомним, че американският план, подробности за който излязоха на няколко места, предвижда признаване, де юре, че Крим е руски. Нещо, което още преди две години открито каза президентът Румен Радев. Спомнете си какъв вой нададоха тогава клакьорите на киевския режим. Ау-у-у, ужас, как може, защитава агресора и ред подобни. Когато американският президент казва същото, грантаджиите млъкват. Може вътрешно да се гърчат, но не смеят открито да протестират. Ако в някой все пак е останало малко достойнство, би трябвало да се извини на Радев и да му каже: Бяхте прав! Може, ама няма да стане, в тези среди достойнството е като родолюбието – среща се много рядко.

Другите елементи на американския план включват де факто признаване на руския контрол върху завладяните области с рускоезично население, сваляне на американските санкции и неприемане на Украйна в НАТО. САЩ не приемат демилитаризацията на Украйна, така както иска Москва. Вероятно причината е, че тогава примирието би изглеждало като пълна капитулация. А това е оценка, която Западът би искал да избегне. Русия обаче ще настоява за ограничения върху въоръжените сили на Украйна, защото се опасява да не се повтори случаят с Германия след Първата световна война. Тогава Берлин, макар и победен, постепенно възражда армията си, отхвърля наложените му от мирния договор условия и териториални отстъпки и подпалва следващата, Втората световна война. Тя, знаем, завършва с много повече жертви и разрушения от Първата. Та тези уроци на историята ще карат Кремъл да настоява за гаранции, че конфликтът няма да се повтори след време в много по-жестоки измерения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите