Миналия понеделник ви прочетох една обява, представена като изхождаща от Дрезденската университетска библиотека. Според нея читателите се приканват да носят каквито книги от руски автори имат, за да бъдат изгорени с цел отопляване на библиотеката през зимата.

Хем по-топло, хем по-малко руска пропаганда. Изглежда практично, но и чудовищно, нали? Не можем да приемем, че Германия се връща към 33-та година и аутодафета, колкото и някои съобщения да натрапват подобни мисли. За да изясним истината, изпратихме по електронната поща запитване до Дрезден – автентична ли е обявата. Отговориха ни много бързо.
Това е фалшиво писмо, публикувано от външни лица от името на библиотеката, т.е. това е умишлена дезинформация. Ние никога не бихме направили подобни изявления и вече сме подали сигнал в полицията, се посочва в отговора, подписан от говорителя на библиотеката Анемари Грохман.
С това на въпроса се слага край. Ясно е, че нещата не са такива, каквито някои се опитват да ги представят.