Един нов международен призрак се надига на световния хоризонт. Призракът на БРИКС. „Расте и вий снага космата, засланя слънце в небесата“ – ако си припомним Яворов. Ето, след Малайзия, Индонезия, Куба още десетина – петнадесет страни поискаха да станат членки на БРИКС. Между тях – Турция. Член на НАТО и кандидат – член на ЕС. Ужас!
Представете си какво ще стане с нашия бизнес с комшиите, ако се окажем в два конкуриращи се обединения. Ние в залязващия ЕС, те в изгряващия БРИКС. Но и това не е най-голямата беда. За нас тя ще дойде след като Сърбия подаде молба за членство. Мисля, че още не са изразили официално намерение, но вече знаем, че “на всяка цена“ ще изпратят свои представител на предстоящата среща в Казан. След време Сърбия ще поиска, а Русия и Китай ще и помогнат да стане член. Щом се присъедини към свръхмощния клуб, тя може да се превърне в най-бързо проспериращата държава на континента. Представете си какви потоци от инвестиции и технологии ще потекат към западната ни съседка от Китай, Индия, Саудитска Арабия, Русия, ОАЕ и т.н., когато получат такова предмостие в сърцето на Балканите и на Европа. Разликата в стандарта със сърбите ще убие и жалките остатъци от самочувствие, с което пъчехме принадлежността си към ЕС пред съседите.
Има и още една лоша новина от тази поредица. РСМ. Вероятно щом Белград тръгне към БРИКС и Скопие ще се запъти натам. Ние ще попаднем в клещите на БРИКС. От една страна Турция, с нейната препускаща напред икономика, от друга – Сърбия и Република Северна Македония. А зад тях Русия, Китай, Саудитска Арабия, да не споменавам останалите. И ние, ако оцелеем като държава и народ, ще наблюдаваме напредъка на съседите си с горчиви сълзи. Ще плачем, ще прегръщаме овехтялите евроатлантически ценности и ще се утешаваме с поговорката “Бедността не е порок“.
Може ли да реагираме някак на тази мрачна перспектива? Все още-да. България трябва бързо да поиска статут на наблюдател в БРИКС, най-добре да внесе молба още за предстоящата среща на високо равнище в Казан от 22 до 24 октомври. Любознателността на наблюдателя не е подсъдна, нито е забранена. Ще обявим, че се борим за мир и искаме да сме мост между БРИКС и ЕС.
Ето, и генералният секретар на ООН Гутериш отива в Казан. Значи всяка страна-членка на световната организация е представена. Брюксел ще ръмжи, но няма да посмее да ни спре парите, защото онези може веднага да запълнят дупката. Ще го страх и да не се развие идеята за Булекзит и Булбрикс. Затова, да избързаме и в най-скоро време да подадем молба за статут на наблюдател. Има една пречка – на нашите не им стиска да си представят, камо ли да направят подобна стъпка. Знаем, че са нерешителни и боязливи. Мисълта, че в американското посолство могат да узнаят за подобни помисли ще им докара нервно разстройство. Но ако между тях има някоя по-напредничава глава, може да опита. Ние ще го подкрепим.