Утре, 9 май, празнуваме победата над нацистка Германия. Този ден бележи смазването на фашизма в Европа. У нас проституиращите политици го преживяват с неудобство. Няма как да отрекат 9 май, но биха предпочели да го няма. Забравят, че в боевете с Вермахта в Югославия, Унгария и Австрия българската армия е жертвала 12 587 убити, според държавна агенция Архиви. Между 25 и 30 000, вкл. безследно изчезналите, според други източници. Безценни жертви, млади героични българи, благодарение на чиято саможертва страната ни не беше разпокъсана след катастрофата през Втората световна война.

Тези жертви дават основание на Молотов, съветски външен министър по време на Парижката мирна конференция да отбележи, че България е допринесла за победата и поради това Гърция, Югославия и Турция, които са искали да заграбят огромни части от страната, ще останат с празни ръце. Сталин тогава казва, че от България няма да бъде откъсната и една педя земя и така и става.

Много хора у нас олицетворяват 9 май главно със Съветската армия. Да, тя е сразила германския фашизъм, нейна е решаващата роля, но не бива да пренебрегваме и нашия принос, да не почетем и нашите свидни жертви в борбата. Героизмът на българските войни е високо оценен от Москва и затова главнокомандващият Първа Българска армия генерал-полковник Владимир Стойчев е единственият чужд военачалник, който марширува на грандиозния парад на победата на Червения площад през юни 1945 г.

Затова нека утре отдадем заслужената почит и се поклоним и пред паметниците, издигнати за прослава на подвига на българските войни, паднали в битки с германците през войната. Ние ще направим това, ще поднесем в София цветя пред паметника, намиращ се в парка Заимов, на бул. „Янко Сакъзов“, срещу улица „Васил Априлов“, утре, вторник, от 11.30. Заповядайте!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Завлачете за да потвърдите